Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Pergaminy z traktatami toruńskimi na wystawie

0
Podziel się:

Pergaminy z pokojowymi traktatami toruńskimi z 1411 r. 1466 r., zawartymi
przez Polskę z Krzyżakami, eksponowane są na wystawie otwartej we wtorek w Ratuszu Staromiejskim -
Muzeum Okręgowym w Toruniu.

bEKPHFmJ

Pergaminy z pokojowymi traktatami toruńskimi z 1411 r. 1466 r., zawartymi przez Polskę z Krzyżakami, eksponowane są na wystawie otwartej we wtorek w Ratuszu Staromiejskim - Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Wystawę zorganizowano z okazji 600. rocznicy pierwszego pokoju toruńskiego i 545. rocznicy drugiego pokoju toruńskiego.

Pierwszy z prezentowanych pergaminów to traktat z 1 lutego 1411 r. zawarty przez króla polskiego Władysława i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Witolda oraz wielkiego mistrza Henryka von Plauen i Zakon Krzyżacki (jest to dokument strony polskiej), a drugi - traktat z 19 października 1466 r. zawarty przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ludwika von Erlichshausena z królem Kazimierzem Jagiellończykiem i jego sprzymierzeńcami (jest to dokument strony polskiej).

bEKPHFmL

Oba średniowieczne dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.

Na wystawie prezentowany jest też monumentalny obraz toruńskiego artysty Mariana Jaroczyńskiego "II traktat toruński". Z okazji ekspozycji Poczta Polska przygotowała okolicznościową kartkę i datownik. Ekspozycja będzie czynna do 19 lutego.

Pierwszy pokój toruński zakończył "wielką wojnę" z Zakonem Krzyżackim trwającą od 1409 do 1411 r. Negocjacje pokojowe toczyły się na wyspie wiślanej pod Toruniem. Na mocy traktatu wszystkie ziemie i grody, zagarnięte podczas wojny przez obie strony, miały zostać zwrócone. Poza tym król polski i wielki książę litewski otrzymali dożywotnio Żmudź, a ziemia dobrzyńska pozostała w granicach Korony. Ziemia michałowska, chełmińska, Nieszawa, Murzynowo i Orłowo miały pozostać w posiadaniu zakonu.

Drugi pokój toruński jest głównym dokumentem kończącym wojnę trzynastoletnią. W myśl postanowień aktu, zakon przekazywał Polsce ziemię chełmińską, michałowską i Pomorze Gdańskie oraz rezygnował z północno-zachodniej części Prus z Malborkiem i Elblągiem, a wielki mistrz stawał się księciem i radca senatorem Królestwa Polskiego i każdy nowo wybrany jego następca miał obowiązek składać przysięgę wierności królowi polskiemu. (PAP)

bEKPHFmR

rau/ hes/

bEKPHFnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)