Notowania

wiadomości
30.08.2011 18:43

Kujawsko-Pomorskie: Pieniądze z RPO na edukację i marinę

Przedstawiciele dwunastu samorządów lokalnych z regionu kujawsko-pomorskiego podpisali we wtorek umowy na dofinansowanie swoich przedsięwzięć z funduszy unijnych. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na modernizację placówek oświatowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przedstawiciele dwunastu samorządów lokalnych z regionu kujawsko-pomorskiego podpisali we wtorek umowy na dofinansowanie swoich przedsięwzięć z funduszy unijnych. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na modernizację placówek oświatowych.

"Zainwestowane wsparcie z naszego RPO widać w województwie na każdym kroku. Jeździmy po lepszych drogach, nasze dzieci uczą się w lepszych warunkach, nasze miasta i wsie stają się coraz lepszymi miejscami do życia. To nasz wspólny sukces, wszyscy jesteśmy zwycięzcami" - podkreślił we wtorek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

We wtorek umowy przyznające wsparcie na inwestycje związane z rozbudową i modernizacją infrastruktury edukacyjnej podpisali przedstawiciele jedenastu miejskich, gminnych i powiatowych samorządów z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Dwunastym beneficjentem był samorząd Bydgoszczy, który otrzymał wsparcie na budowę przystani jachtowej na Wyspie Młyńskiej w centrum miasta.

Konkurs o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji placówek edukacyjnych ogłoszono rok temu, a wnioski były przyjmowane w październiku i listopadzie 2010 r. "Ponieważ wartość złożonych wniosków znacznie przewyższyła przeznaczone początkowo do rozdysponowania środki, zarząd województwa zdecydował się zwiększyć pulę do podziału o 10,6 mln złotych, do 38 milionów złotych" - zaznaczył marszałek.

Większość beneficjentów przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji. Wśród nich jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelnie, na którego poddaszu powstaną m.in. gabinet logopedyczny, sala zajęć rewalidacyjnych oraz pracownie: terapeutyczna, plastyczna, praktycznej nauki zawodu i arteterapii (leczenia przez sztukę). Z RPO na tę inwestycję trafi 331 tys. zł.

Gmina Czernikowo otrzymała 2,5 miliona złotych wsparcia na rozbudowę Zespołu Szkół. W ramach realizacji inwestycji powstanie dwukondygnacyjny budynek, który pomieści aulę z zapleczem szatniowo-sanitarnym oraz salę rytmiki i sale dydaktyczne. Z obiektu będą korzystać między innymi uczniowie czernikowskiej filii Szkoły Muzycznej w Chełmży.

W Cekcynie dzięki 4 mln złotych wsparcia w ramach RPO powstanie zupełnie nowy budynek gimnazjum. Obiekt będzie połączony z nową halą sportową, której budowa była możliwa również dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego.

Prace budowlane rozpoczęły się już w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy, który zostanie rozbudowany o nowe dwukondygnacyjne skrzydło.

Bydgoszcz jest jednym z dziewiętnastu miast w regionie, które korzystają ze wsparcia RPO na projekty rewitalizacyjne. Budowa nowoczesnej mariny z przystanią dla jachtów i łodzi motorowych, kompleksem hotelowym i zespołem sal do odnowy biologicznej oraz restauracją jest dopełnieniem zrealizowanych już wcześniej przedsięwzięć inwestycyjnych prowadzonych od kilku lat na Wyspie Młyńskiej.

Decyzję w sprawie finansowania budowy mariny z puli RPO zarząd województwa podjął na początku roku. Obiekt będzie kosztował blisko 17 milionów złotych, w tym 6,7 mln złotych z funduszy unijnych. (PAP)

olz/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz