Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Po raz pierwszy wręczono "Złote półgęski"

0
Podziel się:

"Złote półgęski" - nagrody za najlepsze wyroby z gęsiny wręczono po raz
pierwszy w sobotę w Przysieku koło Torunia (woj. kujawsko-pomorskie). Uroczystość zakończyła
tegoroczną edycję akcji kujawsko-pomorskiego samorządu "Gęsina na świętego Marcina".

"Złote półgęski" - nagrody za najlepsze wyroby z gęsiny wręczono po raz pierwszy w sobotę w Przysieku koło Torunia (woj. kujawsko-pomorskie). Uroczystość zakończyła tegoroczną edycję akcji kujawsko-pomorskiego samorządu "Gęsina na świętego Marcina".

"Nowością podczas tegorocznej akcji +Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina+, która odbywa się po raz czwarty, są +Złote Półgęski+, nagrody przyznawane dla najlepszych polskich produktów z gęsiny i najciekawszych przepisów nadesłanych przez restauracje biorące udział w akcji. Nagrody wręczono w sobotę podczas Adwentowego Jarmarku w Przysieku koło Torunia i było to jednocześnie podsumowanie tegorocznej akcji promocyjnej gęsiny" - poinformowała PAP Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Decyzją jury przyznano nagrody w dwóch kategoriach: producenta "dużego", wytwarzającego produkty metodą przemysłową, na masową skalę, i producenta "małego", autora produktu tradycyjnego, wytwarzanego rzemieślniczo, na lokalną skalę. Oceniano smak, zapach, wygląd i opakowanie produktu.

W pierwszej kategorii zwyciężyła "Szynka z gęsi" z zakładu drobiarskiego Exdrob w Kutnie (woj. mazowieckie). Za najlepszy produkt rzemieślniczy uznano półgęsek Piotra Lenarta z Ostromecka koło Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie)

"Poziom produktów był w miarę równy. Jednak Piotr Lenart jako jedyny przerobił całą gęś - zrobił kaszankę, smalec, półgęski, kiełbasę, wykorzystał nawet skórę z szyi" - podkreślił Artur Moroz z jury.

Kampanię promującą gęsinę jako smaczne i zdrowe mięso, z którego potrawy powinny znaleźć się na stołach 11 listopada, czyli w dzień świętego Marcina i Święto Niepodległości, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadził już po raz czwarty. Patronat nad tegoroczną akcją "Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina" przyjęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

"Powoli, ale systematycznie, dorabiamy się własnej, smakowitej tradycji związanej ze Świętem Niepodległości. Wybraliśmy gęś, bo po pierwsze jest dobrze zakorzeniona w kuchni staropolskiej, a poza tym znakomita w smaku i dobrze nadaje się do wspólnego, rodzinnego przygotowania świątecznego posiłku. Warto też pamiętać, że to właśnie nasz region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi, w tym przede wszystkim białej kołudzkiej" - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Kampania miała charakter i regionalny, i ogólnopolski. Gęsina z regionu kujawsko-pomorskiego gościła na stołach w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystego obiadu, który z okazji Święta Niepodległości wydał prezydent Bronisław Komorowski dla członków korpusu dyplomatycznego i najważniejszych postaci polskiej polityki.

Potrawy z gęsiny pojawiły się przed 11 listopada też w parlamencie, dzięki wsparciu pochodzących z Torunia wicemarszałków: Sejmu - Jerzego Wenderlicha i Senatu - Jana Wyrowińskiego. Na degustację zaproszeni zostali parlamentarzyści oraz dziennikarze.

W regionie kujawsko-pomorskim kulminacyjną częścią kampanii był 10 i 11 listopada Festiwal Gęsiny w Przysieku koło Torunia. W jego ramach obyły się m.in. kiermasz wyrobów z gęsi i warsztaty kulinarne. W okresie przed Świętem Niepodległości mieszkańcy regionu będą mogli wygrać w konkursach organizowanych przez lokalne media łącznie dwa tysiące gęsich tuszek, które ufundował samorząd województwa.

Jak podkreślali organizatorzy kampanii promocyjnej, zwyczaj podawania na stoły gęsiny 11 listopada był kiedyś w Polsce bardzo rozpowszechniony, czego potwierdzeniem są m.in. słowa poety Kaspra Twardowskiego z 1630 r., który pisał: "Polacy zaś ten zwyczaj mają, dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają". (PAP)

olz/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)