Notowania

wiadomości
15.10.2013 18:24

Kujawsko-Pomorskie: Powstanie Centrum Edukacji im. ks. J. Popiełuszki

Kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki wmurowano we wtorek w Górsku koło Torunia, gdzie kapłan został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 19 października minie 29 lat od jego porwania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki wmurowano we wtorek w Górsku koło Torunia, gdzie kapłan został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 19 października minie 29 lat od jego porwania.

W pobliżu Górska, przy szosie Bydgoszcz-Toruń, 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW, przebranych w mundury Wydziału Ruchu Drogowego MO. 30 października władze PRL oficjalnie przyznały, że kapłan został zamordowany.

Lokalne obchody rocznicy tych wydarzeń rozpoczęła we wtorek modlitwa przy krzyżu w miejscu uprowadzenia. Następnie procesja z relikwiami błogosławionego przeszła do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się msza święta, a po niej nastąpiło poświęcenie placu pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wmurowanie kamienia węgielnego.

"To centrum będzie elementem szlaku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który zaczyna się w Bydgoszczy, ma przystanek w Górsku - miejscu uprowadzenia - i kończy się w miejscu odnalezienia ciała ks. Jerzego przy tamie we Włocławku. To miejsce będzie szczególne ze względu na adresatów, czyli młodzież, która ma uczestniczyć w poznawaniu historii" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W planach jest wybudowanie w Górsku multimedialnego muzeum, sali kinowo-konferencyjnej i pomieszczeń wykładowych oraz miejsc noclegowych dla grup zorganizowanych. Centrum już funkcjonuje, organizując m.in. adresowane do młodzieży konkursy wiedzy o wielkich Polakach.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku kapłan był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. (PAP)

olz/ mrt/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz