Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Prawie 600 nauczycieli przewidziano do zwolnienia

0
Podziel się:

576 nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego mogą dotyczyć
zwolnienia z pracy, a zmniejszenie wymiaru czasu pracy dalszych 1028 osób - wynika z danych Zarządu
Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy.

576 nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego mogą dotyczyć zwolnienia z pracy, a zmniejszenie wymiaru czasu pracy dalszych 1028 osób - wynika z danych Zarządu Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy.

"Sytuacja jest tragiczna. Pracę tracą często nauczyciele z dużym stażem, nauczyciele dyplomowani. Część samorządów i dyrektorów szkół, decyduje się na zatrudnianie nauczycieli w niepełnym wymiarze czasu pracy, zamiast przeprowadzać redukcję zatrudnienia" - powiedział PAP prezes kujawsko-pomorskiego ZNP Ryszard Kowalik.

Zdaniem Kowalika wypowiedzenia wynikają nie tylko z sytuacji demograficznej - zmniejszania się liczby uczniów, ale też z polityki samorządów, które chcą oszczędzać na oświacie. Wpływ na zwolnienia miały też zmiany w programach nauczania, które skutkowały zmniejszeniem liczby lekcji z niektórych przedmiotów.

Prezes przyznał, że faktycznie nie wszystkie osoby, które otrzymały zwolnienia muszą stracić pracę. Możliwe jest cofnięcie części wypowiedzeń w przypadku, gdy na przykład do szkół zgłosi się więcej uczniów niż planowano czy okaże się, że jest potrzebny nauczyciel do prowadzenia nauczania indywidualnego.

Z danych ZNP wynika, że w województwie kujawsko-pomorski pracę straci też 133 pracowników administracji i obsługi.

W największym mieście regionu, w Bydgoszczy wypowiedzenia otrzymało 146 nauczycieli. Zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jadwiga Zagert poinformowała, że w gonie zwolnionych są 43 osoby, które miały uprawnienia do emerytury lub świadczeń pomostowych. Zaznaczyła, że liczba zwolnionych może się zmniejszyć.

We Włocławku, który ma trzy razy mniej mieszkańców niż Bydgoszczy wypowiedzenia otrzymało 120 nauczycieli.

Dyrektor Wydziału Urzędu Miasta Torunia Janusz Pleskot poinformował, że podległych szkołach wypowiedzenia otrzymało 108 nauczycieli, z których 40 nabyło już prawa emerytalne. Jest to największa redukcja zatrudnienia w ostatnich latach. W zeszłym roku pracę straciło 19 osób, a dwa lata temu - 19.

Zdaniem Pleskota faktycznie zwolnionych zostanie mniej nauczycieli. Część zwolnień w szkołach, zwłaszcza ponadgimnazjalnych może zostać cofnięta, gdy nabór uczniów będzie odpowiednio duży. Niektóre etaty nauczycielskie mogą zwolnić się po zakończeniu konkursów na dyrektorów szkół, których w mieście ogłoszono 27.

Informacje zebrane przez ZNP wskazują, że w części miejscowości i powiatów nie było zwolnień nauczycieli lub były nieduże, ale niektórym osobom zmniejszono wymiar czasu pracy.

W powiecie radziejowskim nie zwolniono nikogo, ale 50 osobom zmniejszono wymiar czasu pracy. W powiecie nakielskim, podobnie jak i w powiecie sępoleńskim, zwolnionego jednego nauczyciela i 14 okrojono etat, w powiecie golubsko-dobrzyńskim - odpowiednio 13 i 46, a w Grudziądzu - 15 i 60.(PAP)

rau/ ls/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)