Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Rewitalizacja Starego Fordonu

0
Podziel się:

Kompleksową rewitalizację dzielnicy Stary Fordon rozpoczynają władze
Bydgoszczy. Projekt ożywienia, samodzielnego do 1973 roku, miasteczka nad Wisłą przygotowała
holenderska pracownia projektowa.

Kompleksową rewitalizację dzielnicy Stary Fordon rozpoczynają władze Bydgoszczy. Projekt ożywienia, samodzielnego do 1973 roku, miasteczka nad Wisłą przygotowała holenderska pracownia projektowa.

"Chcemy Fordon, niegdyś osobne miasto, wkomponować w Bydgoszcz. Ta część naszego miasta ma niesamowity potencjał, a przygotowany przez ekspertów z Holandii masterplan pozwoli znacząco podnieść komfort życia mieszkańców Fordonu" - zapewnił zastępca prezydenta Bydgoszczy Wojciech Nowacki.

W pierwszym etapie, już w najbliższych miesiącach, wyrównany zostanie teren nad samą Wisłą. Nawiezienie ziemi pozwoli wiosną na utworzenie w tym miejscu polany rekreacyjnej. Odnowione zostaną ulice, które prowadzą nad rzekę.

Projekt uwzględnił groźbę podniesienia się poziomu wody w Wiśle i wystąpienia wody z brzegów. "W tej części plan przygotowywany dla Starego Fordonu przez holenderską pracownię RDH ma szansę stać się programem pilotażowym, dzięki któremu poprawi się poziom zabezpieczeń przeciwpowodziowych nie tylko w Bydgoszczy, lecz w całym kraju. Miasto razem z pracownią zamierza wystąpić o grant na ten cel do stosownych instytucji w Holandii" - powiedział Nowacki.

Holenderski projekt zakłada ożywienie zdegradowanej w ostatnich dekadach dzielnicy z zachowaniem jej pierwotnego, małomiasteczkowego charakteru. Docelowo ten rejon obecnej Bydgoszczy ma szansę stać się dzielnicą kultury i rekreacji.

"Masterplan dla Fordonu to założenie całościowe, które na każdym etapie bierze pod uwagę zarówno atrakcyjność projektu dla mieszkańców, jak i poziom ich bezpieczeństwa" - podkreślił projektant z RDH, Huub Droogh.

Prace nad planem rewitalizacji Starego Fordonu poprzedziły półroczne badania opinii samych mieszkańców na temat ich potrzeb i marzeń. Skonstruowana na tej podstawie wizja rozwoju została rozpisana na dwie dekady realizacji w kilku etapach.

"Cel jest jeden: zbudowanie silnego wizerunku Fordonu, żeby stał się rozpoznawalny dla całej aglomeracji. Dzielnica ma dużo świadectw dziedzictwa historycznego, potencjał ogromny, ale musimy wzmocnić jej tożsamość" - tłumaczył Droogh.

Realizację planu rozpoczyna projekt przemiany nabrzeża Wisły sąsiadującego ze znanym w całej Polsce więzieniem. W ciągu roku mają zostać wyremontowane zejścia do niego i uporządkowany teren, a później zacumują w tym miejscu barki obsadzone roślinami ozdobnymi.

Tuż obok mostu drogowego przez Wisłę umiejscowiona zostanie przystań rzeczna, a nieco dalej - tereny dla Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Uczelnia planuje tu zbudowanie, w ciągu dziesięciu lat, campusu z rektoratem, wydziałami przeniesionymi ze śródmieścia oraz nowym wydziałem architektury i sztuki.

Nowego właściciela ma już stara, fordońska cegielnia. Tereny poprzemysłowe kupił holenderski inwestor, który chce, by jego teren spełniał - obok mieszkalnych -funkcje kulturalne, społeczne i rekreacyjne.

Holenderscy projektanci wskazali także miejsca na osiedle tanich mieszkań i instytucje, które specjalizować się będą w aktywizowaniu mieszkańców. Na tyłach zabytkowej synagogi ulokowali dzielnicę artystyczną dla miejskiej awangardy.

Zdaniem projektantów, ok. 80 proc. wydatków związanych z realizacją ich wizji pokryją inwestorzy prywatni. Reszta będzie pochodzić od samorządu i z funduszy unijnych. (PAP)

olz/ hes/

kujawsko-pomorskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)