Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Rolnicy podejrzani o "ustawianie" przetargów

0
Podziel się

Sześciu rolnikom z okolic Unisławia (woj. kujawsko-pomorskie) zarzucono
zmowę w celu "ustawiania" przetargów na zakup państwowej ziemi. Straty skarbu państwa spowodowane
zmową przetargową oszacowano na 740 tys. zł.

bEpWkhyZ

Sześciu rolnikom z okolic Unisławia (woj. kujawsko-pomorskie) zarzucono zmowę w celu "ustawiania" przetargów na zakup państwowej ziemi. Straty skarbu państwa spowodowane zmową przetargową oszacowano na 740 tys. zł.

"Prowadzone od lipca dochodzenie wykazało, że jeden z podejrzanych kupił działkę rolną praktycznie po cenie wywoławczej. Pozostali uczestnicy zmowy, za odstąpienie od licytacji, mieli otrzymać gratyfikacje w postaci gruntu lub pieniędzy" - poinformowała w piątek Kamila Ogonowska z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji.

Zarzut utrudniania przetargu publicznego usłyszało sześciu rolników z gminy Unisław. Za przestępstwo tzw. zmowy przetargowej grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

bEpWkhzb

Na nieuczciwej transakcji Skarb Państwa mógł stracić nawet 740 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar policjanci zajęli u podejrzanych mienie warte ponad 31 tys. złotych.

Od lat ceny gruntów sprzedawanych w Kujawsko-Pomorskiem z państwowych zasobów należą do najwyższych w kraju. Jak podaje Agencja Nieruchomości Rolnych, w III kwartale 2013 roku średnia cena hektara wyniosła prawe 26 tys. zł (średnia krajowa niespełna 22 tys. zł), więcej niż w sąsiedniej Wielkopolsce i prawie tyle, co w Pomorskiem. (PAP)

olz/ pz/

bEpWkhzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)