Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 11:32

Kujawsko-Pomorskie: W Grudziądzu ufundowano pomnik ks. Peszkowskiego

Pomnik ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, ufundowali mieszkańcy Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie). Kapłan w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomnik ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, ufundowali mieszkańcy Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie). Kapłan w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

"Pragnęliśmy w ten sposób oddać cześć człowiekowi, który wiedział i czuł, co znaczą słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Cokół z jego popiersiem stanął obok Pomnika Ofiar Katyńskich i w tym miejscu będzie przypominał, że służba społeczna, poświęcenie dla kraju, poszanowanie wolności i osoby ludzkiej, to wartości same w sobie" - wyjaśnił prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Popiersie kapłana ustawiono obok Pomnika Ofiar Katyńskich w Grudziądzu, który został odsłonięty i poświęcony przez księdza prałata w 2000 roku. Autorem rzeźby jest ks. Robert Kruczka - salezjanin z Krakowa.

Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W 1939 r. otrzymał przydział do 20. Pułku Ułanów w Rzeszowie i jako podchorąży brał udział w kampanii wrześniowej. Do niewoli sowieckiej dostał się 23 września. Przez 2 lata przebywał w obozach Kozielsk, Pawliszczew Bor, Griazowiec. Uratowany z "nieludzkiej ziemi", przeszedł szlak bojowy z wojskiem gen. Andersa.

Po wojnie na Zachodzie ukończył studia teologiczne. Jako doktor filozofii w 1954 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od młodości związany był z harcerstwem, był naczelnym kapelanem skautów polskich poza granicami kraju. W 1989 r. wrócił do Polski. Pełnił m.in. funkcję prezesa Fundacji Golgota Wschodu i kapelana Federacji Rodzin Katyńskich. Zmarł w 2007 r.(PAP)

olz/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz