Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: W Radziejowie otwarto Astro-bazę Kopernik

0
Podziel się:

Astro-baza Kopernik - ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne
rozpoczęło działalność w Radziejowie (woj. kujawsko-pomorskie). Program budowy 14 takich obiektów
realizuje samorząd wojewódzki dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Astro-baza Kopernik - ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne rozpoczęło działalność w Radziejowie (woj. kujawsko-pomorskie). Program budowy 14 takich obiektów realizuje samorząd wojewódzki dzięki wsparciu funduszy unijnych.

"Obserwatorium ulokowano przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie. To już druga inauguracja takiego obserwatorium astronomicznego w naszym regionie, po astro-bazie przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski)" - poinformowała w sobotę Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Obserwatorium w Gniewkowie odwiedził 1 czerwca Donald Tusk, który chwalił inicjatywę kujawsko-pomorskiego samorządu. Premier zapowiedział przygotowanie ogólnopolskiego programu budowy lokalnych centrów promocji nauki w każdej gminie.

Budynki astro-baz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów; mają około ośmiu metrów wysokości. W obserwatorium na trzech kondygnacjach znalazły się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14". Pozostałe elementy to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. "+Astro-bazy Kopernik+ będą działać na podobnej zasadzie jak Orliki, które mimo że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Każda z astro-baz będzie miała swoich opiekunów. Nauczyciele i uczniowie już teraz są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu - szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat" - dodała rzeczniczka.

Budynki astro-baz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tys. zł, a całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Astro-bazy Kopernik powstają też w: Brodnicy, Dobrzyniu, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Rypinie, Świeciu nad Wisłą, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie. (PAP)

olz/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)