Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: W szkołach ofensywa przeciw dopalaczom

0
Podziel się:

Intensywne działania edukacyjno-profilaktyczne dotyczące zagrożeń
związanych z zażywaniem dopalaczy zapowiedziała we wtorek kujawsko-pomorska kurator oświaty.

*Intensywne działania edukacyjno-profilaktyczne dotyczące zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy zapowiedziała we wtorek kujawsko-pomorska kurator oświaty. *

W całym regionie, podczas zmasowanej akcji w sobotę i niedzielę, zamknięto 26 sklepów i hurtowni z dopalaczami.

"Program, którego wdrażanie już rozpoczęliśmy, składa się z trzech segmentów, wzajemnie uzupełniających się. Pierwszym posunięciem było wystosowanie pism do wszystkich placówek oświatowo-wychowawczych, podległych kuratorium, z postulatem włączenia problemu tzw. dopalaczy do prowadzonych już działań profilaktycznych przeciwko uzależnieniom" - powiedziała we wtorek kujawsko-pomorska kurator oświaty Iwona Waszkiewicz.

W październiku i listopadzie odbędzie się cykl szkoleń w powiatach dla wszystkich dyrektorów i pedagogów szkolnych na temat przeciwdziałania dopalaczom w szkołach. Prelegenci zostaną wcześnie przeszkoleni w Bydgoszczy i zaopatrzeni w komplet materiałów informacyjno-edukacyjnych, które przekażą uczestnikom spotkań.

Z budżetu wojewody przydzielono już także kuratorium dodatkowe pieniądze na szkolenie ponad 200 pedagogów szkolnych w zakresie przygotowywania programów profilaktyki przeciw uzależnieniom środkami odurzającymi.

"Ujednoliciliśmy jednocześnie mechanizm przekazywania informacji o przypadkach zatruć, które mogły być spowodowane spożyciem tzw. dopalaczy. Od tej pory wszystkie placówki zdrowia, przede wszystkim szpitale i ambulatoria udzielające pierwszej pomocy, są zobowiązane do informowania mnie o każdym takim przypadku" - zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski.

W sobotę i niedzielę 190 pracowników Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej wzięło udział w akcji kontroli i zamykania punktów oferujących sprzedaż dopalaczy na terenie regionu kujawsko-pomorskiego. Zamknięto 26 spośród 29 znanych sklepów, a w trzech przypadkach okazało się, że punkty już nie istnieją.

"Zamknęliśmy także sklep w Lipnie, który dopiero w poniedziałek został uruchomiony. Towar, który został zatrzymany, do czasu zakończenia badań jego składu trafił do depozytu w komendach policji" - podkreślił szef Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak.

Wszystkie lokale handlowe, także te, w których sprzedawano oprócz dopalaczy inny towar, zostały bezterminowo zamknięte i zaplombowane.

"Jeśli któryś z właścicieli lokali +dorabiających+ sobie tylko sprzedażą dopalaczy udowodni, że tego towaru nie będzie już w jego ofercie, możliwe jest wcześniejsze odblokowanie lokalu. W każdym przypadku będzie to jednak indywidualnie sprawdzane i oceniane" - dodał wojewoda Bruski.

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wciąż czeka na opinię prawną uchwała bydgoskich radnych, którzy tydzień temu zakazali handlu dopalaczami na terenie miasta. Wojewoda zapowiedział we wtorek, że ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia uchwały zapadnie w przyszłym tygodniu.

"Wiem, co kierowało radnymi i sam jestem sercem za tym, by chronić nasze dzieci, ale muszę stać na straży obowiązującego prawa. Zatwierdzę tę uchwałę nawet wówczas, gdyby wymagało to stanięcia na krawędzi prawa, ale do tego potrzebna jest mi opinia prawna" - zapewnił Bruski. (PAP)

olz/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)