Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Wyróżnienie UMK dla prof. Jana Kopcewicza

0
Podziel się:

Prof. Jan Kopcewicz, wybitny biolog i wieloletni rektor Uniwersytetu Mikołaja
Kopernika w Toruniu, w sobotę otrzymał wyróżnienie "Convallaria Copernicana" przyznane przez senat
macierzystej uczelni.

Prof. Jan Kopcewicz, wybitny biolog i wieloletni rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w sobotę otrzymał wyróżnienie "Convallaria Copernicana" przyznane przez senat macierzystej uczelni.

Uczony został uhonorowany podczas święta uniwersytetu, obchodzonego corocznie 19 lutego w rocznicę urodzin patrona uczelni.

Prof. Kopcewicz urodził się w 1940 r. Studia biologiczne skończył w wieku 21 lat, doktorem został mając 27 lat, a doktorem habilitowanym jako 32-latek. W 1980 r. został profesorem tytularnym. Naukowo zajmuje się zagadnieniami fizjologii roślin, takimi jak mechanizmy wzrostu i rozwoju, rola fitochromu i hormonów w regulacji i rozwoju, molekularna kontrola indukcji kwitnienia.

Uczony wielokrotnie był na stażach naukowych, a także prowadził wykłady w Stanach Zjednoczonych. W dorobku naukowym ma 5 książek i podręczników, 136 prac oryginalnych oraz 41 prac przeglądowych, a także 97 komunikatów. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Pod jego kierunkiem przygotowano 186 prac magisterskich i 14 doktoratów.

Prof. Kopcewicz był rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przez 11 lat (1982-1984, 1987-1990, 1999-2005), a także prorektorem, dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi i dyrektorem Instytutu Biologii toruńskiej uczelni.

Wyróżnienie "Convallaria Copernicana" (Konwalia Kopernikańska) jest przyznawane przez senat UMK za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Nazwa wyróżnienia wzięła się od konwalii, z którą Kopernik występuje na kilku portretach. Laureaci otrzymują statuetkę z posrebrzanego brązu, przedstawiającego fragment układu heliocentrycznego i dzieła "De Revolutionibus" w otoczeniu konwalii. Statuetkę zaprojektowała rzeźbiarka prof. Alicja Majewska z Instytutu Artystycznego UMK.

Rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński w swoim wystąpieniu z okazji święta uniwersytetu nawiązał do początków uczelni. "Losy UMK to opowieść o tym, jak pasja, energia, siła i zaangażowanie ludzi pokonać mogą każdą przeszkodę. Czy bylibyśmy dziś jednym z pięciu najlepszych uniwersytetów w kraju, czy bylibyśmy wymieniani wśród 10 najlepszych polskich uczelni publicznych, gdyby nie lekcja jaką dało nam tamto pokolenie?" - mówił rektor.

"Sami stoimy przed wyzwaniami o zupełnie innych rozmiarach i innym charakterze. Mamy jednak świadomość, jak wielkich wysiłków, jak imponującej wizji wymagało osiągnięcie celu, który postawili przed sobą twórcy uniwersytetu" - dodał prof. Radzimiński.

Rektor podkreślił, że uczelnia prowadzi kształcenie na dziewięciu kierunkach zamawianych, będąc w tej dziedzinie liderem w kraju. Wskazał, że wartość oddawanych w tym roku inwestycji na UMK przekroczy 100 mln zł. Będą to, oprócz oddanego na święto uczelni Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania, Collegium Humanisticum i Centrum Optyki Kwantowej.

Zaznaczył również, że UMK prowadzi również wieloletni program rozbudowy i modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy o wartości 300 mln zł, a także rozpoczyna budowę interdyscyplinarnego centrum nowych technologii i obiektów sportowych.

Okolicznościowy list do rektora i senatu uczelni skierowała Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka. Odczytał go obecny na uroczystości wiceminister Witold Jurek.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy 30 doktorom habilitowanym i 172 doktorom, a także wręczono odznaczenia i medale zasłużonym pracownikom UMK.

Przed głównymi uroczystościami członkowie senatu uniwersytetu złożyli kwiaty przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście, w 538. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.

Pomysł utworzenia uniwersytetu w Toruniu zrodził się przed wojną. Do idei, zaledwie kilka dni po wyzwoleniu miasta spod niemieckiej okupacji, wrócił dr Henryk Świątkowski, który był delegatem rządu, a później wojewodą pomorskim. Inicjatywa zyskała szerokie poparcie społeczne.

Uniwersytet został powołany dekretem Rady Ministrów 24 sierpnia 1945 r., który 11 września tego roku zatwierdziła Krajowa Rada Narodowa. W budowę uczelni włączyli się byli profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pierwsze wykłady przeprowadzono 3 października 1945 r., a inauguracja roku akademickiego odbyła się 5 stycznia 1946 r.

Jerzy Rausz (PAP)

rau/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)