Notowania

wiadomości
28.04.2011 16:41

Kujawsko-Pomorskie: Zabytkowy pistolet Smok dla muzeum w Mogilnie

Zabytkowy polski pistolet Smok przekazała do muzeum w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) miejscowa policja. Unikalna broń z lat 20. była pierwszym seryjnie wytwarzanym pistoletem w niepodległej Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zabytkowy polski pistolet Smok przekazała do muzeum w Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) miejscowa policja. Unikalna broń z lat 20. była pierwszym seryjnie wytwarzanym pistoletem w niepodległej Polsce.

"Pistolet przekazał nam w listopadzie przedstawiciel komunalnego zakładu budżetowego +Mogileńskie Domy+. Broń i sześć nabojów w szklanej fiolce została wykopana przez pracowników zakładu podczas prac związanych z termomodernizacją jednej z kamienic przy rynku" - poinformował w czwartek Tomasz Rybczyński, oficer prasowy mogileńskiej policji.

Nietypowa broń wzbudziła wówczas zainteresowanie Zbigniewa Płoszyńskiego, technika kryminalistyki z Mogilna. Funkcjonariusz starał się zidentyfikować znalezisko konfrontując je z katalogami broni.

"Choć na znalezionym egzemplarzu nie można było odczytać żadnych numerów identyfikacyjnych, roku produkcji i nazwy, to po bliższych porównaniach jego gabarytów i elementów konstrukcji zacząłem podejrzewać, że możemy mieć do czynienia z unikatową na skalę Polski, a nawet Europy, bronią. Moje przypuszczenia wkrótce potwierdził biegły bronioznawca, który potwierdził, że jest to pistolet Smok, wyprodukowany po pierwszej wojnie światowej w fabryce broni w Gnieźnie" - wspominał Płoszyński.

Z informacji, jakie uzyskał funkcjonariusz, wynika że w Polsce zachowały się tylko trzy egzemplarze tej broni. Broń z Mogilna, pomimo stanu znacznej destrukcji, jest cennym obiektem muzealnym.

Sześciostrzałowy kieszonkowy pistolet kalibru 6,35 mm był pierwszą seryjnie produkowaną bronią krótką w niepodległej Polsce. W połowie lat 20. minionego wieku wytwarzanie tego pistoletu rozpoczął Stanisław Nakulski w swojej fabryce w Gnieźnie. Wielkość produkcji szacuje się na kilkaset egzemplarzy.

W czwartek policjanci oficjalnie przekazali znalezisko do Muzeum Ziemi Mogileńskiej. Dyrektor placówki, Jan Szymański, zadeklarował działania na rzecz renowacji pistoletu. (PAP)

olz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz