Notowania

chavez
05.09.2013 20:19

Kult Chaveza ma już religijną postać

W pół roku po śmierci twórcy "wenezuelskiego socjalizmu XXI wieku" czyni zeń jedno z bóstw typowego karaibskiego synkretyzmu, tj. syntezy katolicyzmu i wierzeń afrykańskiej religii joruba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

* W pół roku po śmierci Hugo Chaveza kult twórcy _ wenezuelskiego socjalizmu XXI wieku _ przybiera wśród jego zwolenników formę religijną i czyni zeń jedno z bóstw typowego karaibskiego synkretyzmu, tj. syntezy katolicyzmu i wierzeń afrykańskiej religii joruba. *

Odpowiadając na zapotrzebowanie licznej klienteli, w stolicy, Caracas, sklepy i kioski z dewocjonaliami oferują gipsowego Hugo Chaveza w cenie od 80 boliwarów (13 dolarów) za małą do 950 boliwarów (150 dolarów) za dużą, 120-centymetrową postać zmarłego przywódcy.

Zwyczajem wielu karaibskich chrześcijan, którzy łączą wiarę z praktykami religii joruba, którą przynieśli do Ameryki czarni niewolnicy z ludu Joruba z Nigerii i niektórych innych krajów Afryki, figurki Chaveza pojawiają coraz liczniej na domowych ołtarzykach, a niekiedy dyskretniej - pod obrusami, którymi bywają przykryte.

Postać Chaveza, na ogół w wojskowym mundurze komandosa, umieszczana jest często obok katolickich świętych oraz historycznego bohatera walk o niepodległość Ameryki Łacińskiej, Simona Bolivara, od którego zmarły prezydent Wenezueli określił swą rewolucję jako _ boliwariańską _.

Następca wyznaczony przez Chaveza na cztery miesiące przed śmiercią tego przywódcy, obecny prezydent Nicolas Maduro, w swych przemówieniach stara się przedstawiać Chaveza jako swego rodzaju nowego Zbawiciela.

Wiemy, że nasz komendant, który podobnie jak Syn Boży przybył, aby _ bronić tych, którzy nic nie posiadają, (...) stanął teraz przed obliczem Chrystusa Zbawiciela _, co oznacza, że _ nadeszła teraz godzina Ameryki Łacińskiej _ - powiedział niedawno w telewizji wenezuelskiej Maduro.

Podczas publicznych modłów w dzielnicach biedoty w Caracas, można słyszeć coraz częściej inwokacje do zmarłego prezydenta w rodzaju: _ Chavezie nasz, który wstąpiłeś do nieba _.

Wenezuelskie Ministerstwo Kultury ogłosiło zaś konkurs na najlepszy poemat, pieśń lub mural poświęcone _ najwyższemu i wiecznemu przywódcy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wenezuela bez prądu. "To sabotaż" Jak poinformował dziennik El Universal, wczoraj około południa (czasu miejscowego) prądu nie było w co najmniej 14 z 23 stanów, jak i w znacznej części Caracas i stołecznej aglomeracji.
Nie będzie "trupów i krwi". Odwołał marsz Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles Radonski zaapelował do władz o podjęcie dialogu w celu zakończenia obecnego kryzysu.
Czy Wenezuela spełni życzenie Chaveza? Chory na raka Chavez apelował do swoich sympatyków, aby w wyborach zagłosowali na ówczesnego wiceprezydenta Maduro. Życzenie to dla wielu stało się niemal świętym zobowiązaniem.
Tagi: chavez, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz