Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kultura w jesiennej ofercie TVP2

0
Podziel się

Rozmowy Hanny Krall i Janusza Głowackiego, kilkanaście premier filmowych i
emisji koncertów od jazzu po pop znalazło się w ofercie kulturalnej telewizyjnej "Dwójki". Jesienią
na antenę nie wróci program "Kocham to, co lubię" Wojciecha Manna.

bEpZFfSd

Rozmowy Hanny Krall i Janusza Głowackiego, kilkanaście premier filmowych i emisji koncertów od jazzu po pop znalazło się w ofercie kulturalnej telewizyjnej "Dwójki". Jesienią na antenę nie wróci program "Kocham to, co lubię" Wojciecha Manna.

Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że kultura zajmuje w ramówce TVP2 szczególne miejsce. "To jest program, który do szerokiej publiczności stara się adresować treści czasami trudniejsze" - zaznaczył.

Dyrektor telewizyjnej "Dwójki" Jerzy Kapuściński mówił, że celem stacji jest nie tylko prezentowanie kultury, ale także jej tworzenie. Ostatnio TVP2 wzięła udział w produkcji filmu dokumentalnego "Miłość" w reż. Filipa Dzierżawskiego o polskiej grupie jazzowej. Obraz został laureatem muzycznej sekcji tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, zdobył także Nagrodę Publiczności. Od piątku dokument można oglądać w kinach.

bEpZFfSf

Innym przykładem "kulturalnej produkcji" TVP2 jest projekt "Made in Polska", który stacja realizuje wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA). W ramach projektu organizowane i nagrywane są koncerty polskiej muzyki "poza mainstreamowym popem". We wrześniu br. w ATM Studio odbędą się koncerty Mai Kleszcz, Meli Koteluk, Kasi Nosowskiej, O.S.T.R., składu Łona and Webber, zespołów Lao Che, Mitch and Mitch, Pustki, Hey i Hajle Silesia (dawniej Pogodno). Działalność tego ostatniego została wznowiona na potrzeby projektu "Made in Polska". Wszystkie występy zostaną nagrane, a na antenie telewizyjnej Dwójki będzie je można obejrzeć w grudniu. Nagrania zostaną także umieszczone na stronie internetowej Ninateki (serwisu internetowego Narodowego Instytutu Audiowizualnego), gdzie ma powstać archiwum rodzimej popkultury.

W jesiennej ramówce TVP2 nie znalazł się program "Kocham to, co lubię" Wojciecha Manna. Jak tłumaczył Kapuściński, decyzję o zdjęciu go z anteny TVP2 podjęto pod wpływem niekontrolowanej ewolucji formuły programu, który startował w 2012 r. jako magazyn o charakterze satyryczno-kulturalno-muzycznym, potem stał się wyłącznie programem muzycznym. Dyrektor TVP2 zapowiedział, że Mann poprowadzi autorski program muzyczny w TVP Kultura, do telewizyjnej "Dwójki" ma powrócić wiosną.

W listopadzie i grudniu w TVP2 zostaną wyemitowane premierowe odcinki programu "Rozmowy poszczególne", które zaproszeni do programu twórcy - reżyserzy, pisarze, dziennikarze, aktorzy - prowadzą z wybranymi przez siebie osobami w różnych miejscach. Hanna Krall przeprowadzi wywiad z Mariuszem Szczygłem, Janusz Głowacki z Waldemarem Dąbrowskim, Krzysztof Krauze z Joanną Kos-Krauze.

W ramach czwartkowego cyklu "Kocham kino" jesienią zostaną pokazane m.in. filmy: "Skóra, w której żyję" w reż. Pedro Almodovara, "Wygrany" w reż. Wiesława Saniewskiego, "Oczy szeroko zamknięte" w reż. Haima Tabakmana, "Daas" w reż. Adriana Panka, "Persepolis" w reż. Marjane Satrapi i "Ki" w reż. Leszka Dawida. Premierę telewizyjną będzie miało kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in.: "Sekrety miłości" w reż. Krystiana Matyska, "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera" w reż. Laurence'a Reese'a oraz "Wojna w Iraku, co poszło źle" w trzech częściach. Dokumenty będą emitowane w TVP2 późnym wieczorem.

bEpZFfSl

TVP2 pokaże jesienią także spektakl "Kabaret warszawski" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, który miał swoją premierę w lipcu br. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Awinionie. W ofercie kulturalnej "Dwójki" znalazła się także emisja koncertu pt. "Nowa Warszawa" Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet w reż. Bartka Konopki.

W ramach sobotniego, nocnego pasma muzycznego zostaną wyemitowane zapisy koncertów m.in. Tomasz Stańko New York Quartet z programem inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej w Kazimierzu Dolnym, U-Roya na Ostróda Reggae Festival, trio Boom Pam i Kutiman na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Roberta Craya na Rawa Blues Festival oraz kolejne części występu Johna Zorna na Warsaw Summer Jazz Days.

W ramówce znalazły się także cykliczne programy kulturalne: w niedzielę rano "Kultura, głupcze", wieczorem - magazyn "Kocham kino" Grażyny Torbickiej i program "Wszystko o kulturze". (PAP)

mce/ mrt/ jbr/

bEpZFfSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)