Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kulturalna współpraca zbliży Łódź i Warszawę

0
Podziel się:

W nawiązaniu relacji pomiędzy Łodzią a Warszawą może pomóc tytuł
Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która z
prezydent Łodzi Hanną Zdanowską spotkała się w piątek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

*W nawiązaniu relacji pomiędzy Łodzią a Warszawą może pomóc tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską spotkała się w piątek w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. *

O możliwościach nawiązania współpracy pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz o problemach łączących dwa największe miasta centralnej części kraju panie prezydent dyskutowały w ramach spotkań z cyklu "Miasto 2.0. Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne".

Jak zaznaczyła Zdanowska, powodem braku dobrej współpracy obu miast, nie jest to, że Łódź boi się Warszawy, lecz fakt, że leżące niedaleko stolicy miasto zawsze żyło w jej cieniu. Dla Warszawy Łódź stanowi od kilkudziesięciu lat pewne zaplecze intelektualne.

Zdaniem obecnego na piątkowym spotkaniu prof. Krzysztofa Nawratka, wykładowcy School of Architecture and Design w Plymouth, w globalizującym się świecie współpraca oddalonych o niewiele ponad sto kilometrów miast i prowadzenie wspólnej polityki jest niezbędne do dalszego rozwoju regionu.

Dla prezydent Warszawy najważniejsza jest współpraca na polu kultury. Według niej, przykładem dla Polski mogą być zachodnioeuropejskie miasta, które mają długoletnią praktykę w nawiązywaniu artystycznej współpracy.

W ocenie Gronkiewicz-Waltz, w nawiązaniu relacji pomiędzy Łodzią a Warszawą może pomóc tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, o który Warszawa konkuruje z Wrocławiem, Katowicami, Gdańskiem i Lublinem. Ustaleniu wzajemnych działań obu miast w tej kwestii mają służyć spotkania robocze, które zapowiedziała prezydent stolicy.

Na spotkaniu jednak władzom obu miast zarzucono, że dobrym wzajemnym relacjom nie służy zlikwidowanie "Pociągu do kultury" - funkcjonującego w weekendy nocnego połączenia kolejowego pomiędzy miastami. Gronkiewicz-Waltz i Zdanowska wyjaśniły, że pociąg nie wzbudzał większego zainteresowania mieszkańców obu miast. Ani Warszawa, ani Łódź nie mają pieniędzy na utrzymywanie połączenia, z którego korzysta zaledwie kilkanaście osób.

Prof. Nawratek stwierdził, że błędem jest stawianie przede wszystkim na kulturę jako formę współpracy. Polska, według niego, nie powinna iść śladem miast zachodnioeuropejskich, lecz przykład brać z miast leżących w Chinach i Ameryce Południowej, których władze nie boją się eksperymentować w zakresie polityki i ekonomii i które - jego zdaniem - mogą objąć przewodnictwo w światowej rywalizacji. "Może zamiast powtarzać to, co inni robili, warto pomyśleć po swojemu" - mówił prof. Nawratek. Dodał, że "musimy dyskutować nie o kulturze, lecz o problemach społecznych".

Piątkowa dyskusja była pierwszą z cyklu "Miasto 2.0. Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne". Jego organizatorami są: Instytut Obywatelski oraz Stowarzyszenie DuoPolis. Działające od 2008 roku Stowarzyszenie DuoPolis zrzesza studentów i artystów z Warszawy i Berlina. Instytut Obywatelski powstał z inicjatywy Platformy Obywatelskiej.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)