Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kulturalny czerwiec w Krakowie

0
Podziel się:

W czerwcu w Krakowie warto nie tylko odwiedzić Strefę Kibica na EURO 2012
przekonują władze miasta. Czerwiec będzie ogromną ekspansją wydarzeń kulturalnych - mówiła podczas
czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Magdalena Sroka.

W czerwcu w Krakowie warto nie tylko odwiedzić Strefę Kibica na EURO 2012 przekonują władze miasta. Czerwiec będzie ogromną ekspansją wydarzeń kulturalnych - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Magdalena Sroka.

"Zależy nam na tym, by krakowianie i wszyscy mieszkańcy Polski o tej niezwykle bogatej, czerwcowej ofercie Krakowa, tak naprawdę standardowej, bo powtarza się ona co roku, nie zapominali" - mówiła zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Jak podkreśliła wydarzenia związane z EURO będą w Krakowie skumulowane w strefie kibica na Błoniach, w Żaczku, Rotundzie i na stadionach, gdzie trenowali będą piłkarze Anglii, Holandii i Włoch. "Reszta miasta jest wolna od EURO i każdy, kto czy będzie, czy nie będzie chciał brać udział w wielkich sportowych emocjach, będzie mógł prowadzić aktywne kulturalne życie" - dodała Sroka. "Mamy nadzieję, że to właśnie krakowska kultura będzie również w trakcie EURO naszym najlepszym narzędziem promocyjnym" - podkreśliła.

3 tys. pakietów, zawierających zaproszenia na wybrane wydarzenia kulturalne oraz bezpłatne wejściówki do muzeów m.in. do Fabryki Schindlera i podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym, mają być rozdane goszczącym w Krakowie trenerom, piłkarzom i ich rodzinom, sponsorom, reprezentantom federacji piłkarskich i dziennikarzom zagranicznym.

Część zaplanowanych wydarzeń powinna zainteresować także kibiców. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) trwa wystawa "Sport w sztuce", a w Muzeum PRL - u otwarto ekspozycję "Do przerwy 0:1", na której można poczuć sportową atmosferę minionych lat i zobaczyć, czym był futbol w powojennej Polsce.

Z kolei, Dom Norymberski w Krakowie wspólnie z Teatrem Bagatela, Konsulatem Generalnym RFN, Instytutem Goethego i miastem Norymberga realizuje projekt "Futbol w kulturze i sztuce". Trwa już przegląd filmów poświęconych piłkarskim rozgrywkom, a na początku czerwca w Teatrze Bagatela - Scena na Sarego grany będzie spektakl "My w finale" Marca Beckera, w reżyserii Iwony Jery. W galerii Konsulatu Generalnego RFN od 5 czerwca będzie można oglądać wystawę "Drużyna. 11 artystów z Krakowa zajmuje pozycje", z pracami twórców, którzy kierują uwagę widzów w stronę aspektów socjologicznych, związanych z fenomenem masowej fascynacji piłką. W ramach projektu odbędą się również prezentacje książek Thomasa Urbana "Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki" (13 czerwca) i Przemysława Piotrowskiego "Chuligani a kultura futbolu w Polsce" (20 czerwca).

Niektóre czerwcowe wydarzenia kulturalne w Krakowie można traktować jako odskocznię od wszechobecnego futbolowego szaleństwa.

W ramach obchodzącego 10. urodziny Międzynarodowego Festiwalu Miesiąc Fotografii w krakowskich muzeach i galeriach, klubach prezentowanych jest kilkadziesiąt wystaw m.in. prace gwiazd światowej fotografii: Aleksandra Rodczenki, Jerzego Lewczyńskiego, Sally Mann i Siergieja Bratkowa. Do 3 czerwca potrwa Krakowski Festiwal Filmowy - jedna z najstarszych imprez w Europie, poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W programie tegorocznej edycji znalazło się blisko 250 filmów. Pierwsze dni czerwca to także Burn Selector Festiwal - prezentacja najnowszych trendów światowej muzyki elektronicznej (1-2 czerwca).

Atrakcjami dla dzieci będą: XII Wielka PGNIG Parada Smoków, Smoczy Piknik Rodzinny i widowisko plenerowe na Wiśle (2-3 czerwca) pochód Lajkonika, w rolę którego po raz 25. wcieli się Zbigniew Glonek (14 czerwca) oraz Jarmark Świętojański (29 czerwca - 1 lipca) z pokazami walk, dawnego rzemiosła, warsztatami tańca, ścieżkami edukacyjnymi i kramami z jadłem.

6 czerwca, w drugiej w tym roku odsłonie cyklu Opera Rara, w Krakowie zabrzmi jedna z najsłynniejszych oper George'a Friderica Handla "Juliusz Cezar w Egipcie". W połowie czerwca rozpocznie się Letni Festiwal Opery Krakowskiej, Krakowska Noc Teatrów (16/17 czerwca) i 4. Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom Festival, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Twierdza Kraków - Festung Krakau"(15 -29 czerwca). Końcówka czerwca będzie zaś tradycyjnie czasem prezentacji kultury i muzyki żydowskiej na Festiwalu Kultury Żydowskiej (29 czerwca - 8 lipca).

Pełne informacje o wydarzeniach kulturalnych w Krakowie można znaleźć w Internecie www.krakow.pl i www.karnet.krakow.pl. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)