Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurator ESK: architektura miasta powinna być współtworzona przez mieszkańców

0
Podziel się:

Zwiększenie udziału mieszkańców Wrocławia w kształtowaniu przestrzeni
miejskiej, to jeden z celów, które stolica Dolnego Śląska chce osiągnąć jako Europejska Stolica
Kultury (ESK) w 2016 r.

Zwiększenie udziału mieszkańców Wrocławia w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, to jeden z celów, które stolica Dolnego Śląska chce osiągnąć jako Europejska Stolica Kultury (ESK) w 2016 r.

"Przygotowując wydarzenia związane z objęciem tytuł ESK przez Wrocław chcemy zdjąć z architektury przypisywaną jej wyjątkowość, niedostępność, która ogranicza wpływ mieszkańców na kształtowanie przestrzeni" - powiedział w środę dziennikarzom architekt Zbigniew Maćków, kurator odpowiedzialny za architekturę w programie ESK.

Temu mają służyć wykłady i wystawy poświęcone architekturze Wrocławia, które mają odbywać się w 2016 r. Mieszkańcy Wrocławia oraz organizacje pozarządowe mogą również składać propozycje projektów rewitalizacji przestrzeni, w których mieszkają.

Zdaniem architekta zaangażowanie mieszkańców w kształtowaniu architektury miejskiej będzie miało istotny wypływ na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. "Społeczeństwa, w którym ludziom nie jest wszystko jedno w jakie przestrzeni żyją, w którym przestają być masą konsumentów, a stają się współuczestnikami, współkreatorami" - mówił Maćków.

Flagowym wydarzeniem związanym z dziedziną architektury, przygotowywanym w związku z ESK, jest budowa wzorcowego osiedla WUWA 2, zwanego też "Nowymi Żernikami".

Osiedle ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jego mieszkańcami. Istotnymi elementami WUWY 2 mają być również rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.

Cześć mieszkalna ma być finansowana przez inwestorów, którzy będą mogli korzystać z projektów opracowanych przez zespołu około 40 wrocławskich architektów. W obrębie osiedla powstaną zarówno duże budynki wielorodzinne, jak i mniejsze jednostki oraz domy jednorodzinne - szeregowe i wolnostojące. Oś kompozycyjną osiedla mają wyznaczać dwa pasy zieleni.

W pierwszej części osiedla powstaną również budynki użyteczności publicznej, których budowę sfinansuje miasto. Chodzi przede wszystkim o dom kultury, który znajdzie się w centralnej części osiedla. Powstanie również przedszkole i żłobek oraz przychodnia, w której będzie przyjmował lekarz rodzinny. Zaplanowano również budowę lokali usługowych i handlowych.

Pierwsze kwartały osiedla mają powstać do 2016 r, ale jak podkreślił Maćków jest to projekt rozpisany na wiele lat.

Wśród innych projektów architektonicznych związanych z programem ESK znajdują się przebudowy podwórek, które mają być prowadzone przy udziale mieszkańców. Wśród rozpatrywanych projektów jest również rewitalizacja tzw. trzonolinowca, charakterystycznego budynku mieszkalnego wybudowanego w latach 60. XX w. w estetyce modernistycznej. Kurator podkreślił, że propozycje projektów dotyczących zmian architektonicznych zgłaszane są w większości przypadków przez organizacje pozarządowe.

Maćków poinformował, że na roku 2016 przygotowywanych jest wiele wystaw w Muzeum Architektury, planowane są również wykłady światowej sławy architektów. Kurator chciałby również, aby powstał przewodnik po architekturze Wrocławia, który oprócz formy papierowej miałby wersję przeznaczoną na urządzenia multimedialne.

Do roku 2016 r. mają również zakończyć się budowy i remonty duży obiektów związanych z działalnością kulturalną. Chodzi m.in. o budowę Narodowego Forum Muzyki, remont Pawilonu Czterech Kopuł czy przebudowę Przejścia Świdnickiego, które będzie przestrzenią wystawienniczą.(PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)