Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuratoria do likwidacji. Idzie nowe

0
Podziel się

Minister Hall zapowiada stworzenie sieci regionalnych ośrodków jakości edukacji.

Kuratoria do likwidacji. Idzie nowe
(kprm.gov.pl)
bEgwzTkl

Stworzenie w ciągu dwóch lat sieci regionalnych ośrodków jakości edukacji zapowiedziała w poniedziałek Katarzyna Hall. Minister edukacji planuje, że do 2015 roku nowy system będzie finansowany dzięki wsparciu UE.

MEN chce zlikwidować kuratoria oświaty, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz okręgowe komisje egzaminacyjne, a w ich miejsce powołać zupełnie nowe jednostki: Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji i regionalne ośrodki jakości edukacji.

Osiem regionalnych ośrodków jakości edukacji ma powstać na bazie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów i będzie pełnić wiodącą rolę w przygotowywaniu i organizacji egzaminów zewnętrznych. Pozostałe ROJE powstaną na bazie kuratoriów. W zależności od liczby szkół na danym terenie, możliwe będą delegatury regionalnych ośrodków.

bEgwzTkn

_ Podjęliśmy już decyzję, że takie ośrodki (ROJE - PAP) powstaną w każdym województwie, ale będzie to wymagało etapu przejściowego, bo jak wiadomo system egzaminacyjny opiera się obecnie na okręgach obejmujących po kilka województw. Wiąże się to np. z koniecznością zmian w systemie informatycznym, ale ponieważ ma być on docelowo włączony do tworzonego Systemu Informacji Oświatowej, to gdy SIO ruszy, możliwe będzie pełne zgrupowanie zadań województwami _ - powiedziała PAP Hall podczas poniedziałkowej wizyty we Włocławku, gdzie prezentowała plany reform w dziedzinie edukacji nauczycielom i samorządowcom.

Ministerstwo zakłada, że tworzenie ROJE będzie miało etap przejściowy, w czasie, którego wiodącą rolę będą miały dotychczasowe Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. _ Planujemy, że rok potrwają przygotowania systemu i od kolejnego roku szkolnego ośrodki regionalne rozpoczną pracę _ - powiedziała Hall.

Dłużej potrwa tworzenie _ sieci wspomagającej szkoły _, która będzie miała wojewódzka strukturę terytorialną, podlegając poszczególnym wojewodom. _ Centra Rozwoju Edukacji (CRE) będą łączyć funkcję placówek doskonalenia, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych i obejmą kompleksową opieką szkoły; będą pomagać podnosić jakość pracy _ - tłumaczyła szefowa MEN.

W przypadku CRE ministerstwo zakłada dłuższy, trzyletni okres przejściowy w dochodzeniu do ostatecznego kształtu ich sieci._ - Podobnie jak w przypadku wprowadzanych zmian w nadzorze, tak i w doskonaleniu nauczycieli planujemy budowę sieci CRE ze wsparciem funduszy unijnych w latach 2012-15. Dopiero od 2016 roku na nowo zostanie ustalona reguła subwencji, która uwzględni nowy system organizacyjny _ - zaznaczyła Hall.

bEgwzTkt

Minister edukacji poinformowała, że do poniedziałku dotarły do niej informacje o planach likwidacji przez samorządy około 300 placówek oświatowych w całym kraju. Jak zaznaczyła, są to tylko uchwały intencyjne, które nie przesądzają, że tyle szkół i przedszkoli zostanie ostatecznie zlikwidowanych.

_ Ta liczba systematycznie spada - jeszcze kilka lat temu było to około 600 placówek. Cały czas uważam, że to samorządy najlepiej wiedzą, jaka jest sytuacja w danym miejscu: ilu jest uczniów, ilu nauczycieli, jakie możliwości lokalowe i potrzeby. To władze lokalne powinny o tym decydować i brać za to odpowiedzialność przed swoimi wyborcami _ - podkreśliła Hall.

Ministerstwo chce pomóc w racjonalnym planowaniu sieci szkół poprzez wprowadzenie możliwości grupowania szkół i przedszkoli. Ma to pomóc w efektywnym zarządzaniu placówkami borykającymi się z problemem malejącej liczby uczniów. Pozwoli też na zachowanie małych placówek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t22104.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/broniarz;nauczyciele;malo;zarabiaja;podwyzki;sa;potrzebne,55,0,667959.html) Broniarz: Nauczyciele mało zarabiają, podwyżki są potrzebne
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t131460.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uczniowie;wsrod;orlow;gimnazja;jednak;zdaly;egzamin,45,0,769325.html) Uczniowie wśród orłów. Gimnazja jednak zdały egzamin? Polska znalazła się w grupie państw, których uczniowie robią najszybciej postępy w nauce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t82154.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wieksze;pensum;to;mniej;pracy;w;szkolach,3,0,763907.html) "Większe pensum to mniej pracy w szkołach" Związkowcy są przeciwni zmianom w Karcie Nauczyciela. Uważają, że prowadzą do demontażu systemu.
bEgwzTkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)