Notowania

wiadomości
14.08.2011 21:24

Kurdyjski przywódca dementuje: nie zostałem aresztowany

# dementi Karayilana #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dementi Karayilana #

14.08. Teheran (PAP/EFE, Reuters) - Przywódca kurdyjskiego ugrupowania niepodległościowego w Turcji - Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - Murat Karayilan, zdementował w niedzielę wieczorem doniesienie irańskiej agencji Fars, według którego został on aresztowany na terenie Iranu.

Doniesieniu agencji, która powoływała się na przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej parlamentu irańskiego, Alaedina Borudżerdiego, Karayilan zaprzeczył występując w telewizji kurdyjskiej nadającej swe programy z masywu gór Kandil rozciągającego się na pograniczu Iranu i Turcji.

Oficjalne czynniki tureckie, do których zwracali się dziennikarze, nie potwierdziły informacji o aresztowaniu Karayilana.

Również turecka stacja TV, która rozpowszechniła wiadomość o jego ujęciu przez irańskie siły bezpieczeństwa, wycofała tę informację.

Borudżerdi twierdził nieco wcześniej w niedzielę, że "wiadomość o aresztowaniu jest pewna" i że irańskie służby bezpieczeństwa "zatrzymały człowieka numer dwa terrorystycznego ugrupowania" działającego na terenie Iranu i Turcji. Przypomniał przy tym, że nominalny najwyższy przywódca PKK i jej założyciel Abdullah Ocalan przebywa od 1999 r. w tureckim więzieniu.

PKK założona przez Ocalana w 1978 roku rozpoczęła sześć lat później zbrojną walkę o niepodległość lub szeroką autonomię prowincji kurdyjskich Turcji.

W niedzielę PKK przyznała się do wysadzenia w powietrze w ubiegły piątek ropociągu, którym Iran zaopatruje Turcję oraz do innych podobnych zamachów na terenie samej Turcji.

W ostatnich tygodniach wojsko irańskie dokonywało na terenie Iranu i Iraku ataków na obozy odłamu PKK, kurdyjskiej partyzantki działającej pod nazwą Partia na rzecz Wolnego Życia w Kurdystanie (PJAK).

Jest to odłam PKK działający na terytorium Iranu. (PAP)

ik/ ro/

9580945 9581958

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz