Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuśmierz: Sprawne działanie eWUŚ zależy od aktualności baz ubezpieczonych

0
Podziel się:

Sprawne działanie systemu eWUŚ będzie zależało od tego, jak aktualna będzie
baza danych w ZUS-ie, KRUS-ie oraz Centralnym Wykazie Ubezpieczonych - uważa dr Andrzej Kuśmierz.
Według niego wprowadzenie eWUŚ to krok w kierunku informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Sprawne działanie systemu eWUŚ będzie zależało od tego, jak aktualna będzie baza danych w ZUS-ie, KRUS-ie oraz Centralnym Wykazie Ubezpieczonych - uważa dr Andrzej Kuśmierz. Według niego wprowadzenie eWUŚ to krok w kierunku informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

eWUŚ to "pewne rozwiązanie dotychczasowego problemu świadczeniodawców, którzy nie wiedzieli, czy pacjent jest ubezpieczony" - ocenił w rozmowie z PAP Andrzej Kuśmierz, dyrektor Centrum Zarządzania w Sektorze Zdrowia przy Akademii Leona Koźmińskiego.

Jego zdaniem nadal wielu pacjentów będzie przychodziło do lekarza np. z drukiem RMUA, ponieważ jest to bardziej wiarygodne potwierdzenie uprawnień. Ocenił, że "dotychczasowy system, gdy brało się raz w miesiącu druk RMUA i szło się z nim do lekarza, nie był wcale tak uciążliwy". "Natomiast teraz przed każdą wizytą w rejestracji przychodni lub bezpośrednio u lekarza będziemy musieli potwierdzić uprawnienia poprzez eWUŚ" - powiedział.

"eWUŚ w obecnej formie nie jest przyjazny dla pacjenta, ponieważ nie może on sam przy pomocy internetu sprawdzić, czy system potwierdza jego prawo do bezpłatnych świadczeń" - ocenił Kuśmierz.

Według Kuśmierza system eWUŚ stwarza też pewne komplikacje dla świadczeniodawców, którzy przy każdej wizycie będą musieli potwierdzić ubezpieczenie pacjenta poprzez wpisanie numeru PESEL i sprawdzenie tożsamości. Kuśmierz zwrócił uwagę, że świadczeniodawca musi też przechowywać zarchiwizowane numery autoryzacji każdego sprawdzenia, aby mieć potwierdzenie dla NFZ.

Jak zaznaczył, wprowadzenie systemu generuje koszty dla placówek ochrony zdrowia; trzeba m.in. kupić sprzęt komputerowy, stworzyć odpowiednie aplikacje dostosowane do wewnętrznych systemów informatycznych przychodni.

Kuśmierz zaznaczył, że sprawne działanie eWUŚ będzie zależało głównie od tego, jak aktualna będzie baza danych w ZUS-ie i KRUS-ie oraz CWU. "Korzystnym efektem wprowadzenia eWUŚ jest uporządkowanie i zaktualizowanie CWU" - dodał. Jak ocenił, eWUŚ jest krokiem w kierunku pełnej informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Ostrzegał jednak, że eWUŚ to "nakładka na niedoskonały system, a to zwykle dobrze się nie kończy". "Jednak dobrze, że cokolwiek się robi, aby ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej" - powiedział.

Od 1 stycznia ubezpieczenie jest sprawdzane w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL, należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości. Jeśli w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku potwierdzenia uprawnień, pacjent może napisać oświadczenie, że jest ubezpieczony.(PAP)

bpi/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)