Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuwejt dementuje, że zatrzymani w Iranie obywatele Kuwejtu to szpiedzy

0
Podziel się:

Władze Kuwejtu zdementowały w poniedziałek informacje, że dwaj obywatele
Kuwejtu, zatrzymani przed trzema dniami w Iranie przez tamtejsze siły bezpieczeństwa, to szpiedzy.
Kuwejt wezwał ambasadora Iranu, by domagać się ich uwolnienia.

Władze Kuwejtu zdementowały w poniedziałek informacje, że dwaj obywatele Kuwejtu, zatrzymani przed trzema dniami w Iranie przez tamtejsze siły bezpieczeństwa, to szpiedzy. Kuwejt wezwał ambasadora Iranu, by domagać się ich uwolnienia.

"Oficjalne źródło w ministerstwie spraw zagranicznych (Kuwejtu) kategorycznie zdementowało oskarżenia" Iranu wobec dwóch Kuwejtczyków - napisano w komunikacie opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek przez oficjalną agencję Kuna.

Dwaj mężczyźni "pracują dla prywatnej telewizji i kręcą program o tematyce społecznej dla tego kanału" - wyjaśniono w komunikacie. Jak sprecyzowano, obaj wjechali do Iranu z ważną wizą.

Według kuwejckich mediów, jeden z zatrzymanych to adwokat pracujący jako prezenter dla telewizji satelitarnej Al-Adalah, a drugi to kamerzysta.

W niedzielę przedstawiciele miasta Abadan na południowym zachodzie Iranu, cytowani przez irańską telewizję, poinformowali o zatrzymaniu dwa dni wcześniej dwóch Kuwejtczyków, którzy nielegalnie wkroczyli do Iranu i mieli "materiały szpiegowskie".

Relacje między obu krajami pogorszyły się w ostatnich miesiącach, po skazaniu w marcu przez sąd w Kuwejcie dwóch Irańczyków i Kuwejtczyka na dożywotnie kary więzienia za szpiegowanie na rzecz Teheranu. Ze stolic odwołano ambasadorów obu krajów.

W maju oba kraje zezwoliły na powrót ambasadorów, po wizycie złożonej w Kuwejcie przez szefa irańskiej dyplomacji Alego Akbara Salehiego, która - jak pisze AFP - położyła kres "minikryzysowi" między sąsiadami.

Z kolei stosunki między Iranem a monarchiami Zatoki Perskiej są napięte odkąd w marcu Teheran potępił zbrojną saudyjską interwencję w Bahrajnie w obronie rządzącej tam sunnickiej dynastii. Akcja armii saudyjskiej była również wymierzona w ruchy kontestacyjne szyickiej większości zamieszkującej Bahrajn. Władze emiratu zwróciły się o pomoc do krajów Zatoki Perskiej po eskalacji napięć i zablokowaniu przez demonstrantów dróg w stolicy kraju Manamie.

W przeszłości Kuwejt i Iran oskarżały się wzajemnie o organizowanie siatek szpiegowskich działających na terytoriach sąsiada. (PAP)

cyk/ mc/

10196132 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)