Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwartet bliskowschodni potępił Izrael za plany rozwoju osadnictwa

0
Podziel się:

ONZ, Rosja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska, tworzące
tzw. kwartet bliskowschodni, potępiły w piątek Izrael za ogłoszony kilka dni wcześniej plan
rozbudowy osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie, zamieszkanej głównie przez Arabów.

ONZ, Rosja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska, tworzące tzw. kwartet bliskowschodni, potępiły w piątek Izrael za ogłoszony kilka dni wcześniej plan rozbudowy osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie, zamieszkanej głównie przez Arabów.

"Kwartet potępia decyzję Izraela, aby posunąć naprzód plany budowy nowych domów we Wschodniej Jerozolimie" - oświadczył kwartet. Jak dodał, takie jednostronne posunięcia nie będą akceptowane przez społeczność międzynarodową.

Z wydanego w Nowym Jorku oświadczenia wynika ponadto, że kwartet będzie monitorował rozwój wydarzeń w Jerozolimie i rozpatrzy "dodatkowe kroki, które mogą być konieczne, aby odnieść się do sytuacji na tym terenie".

UE, ONZ, Rosja i USA nie sprecyzowały, o jakie kroki może chodzić. Zapowiedziały natomiast, że sytuacja w Jerozolimie będzie przedmiotem ich obrad 19 marca w Moskwie.

O planie budowy 1600 mieszkań w części Jerozolimy tradycyjnie zamieszkanej przez Arabów Izrael powiadomił we wtorek. W tym czasie na Bliskim Wschodzie przebywał wiceprezydent USA Joe Biden, usiłując doprowadzić do izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Po ogłoszeniu planów rozbudowy żydowskich osiedli prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oznajmił, że nie jest gotowy do podjęcia nawet pośrednich rozmów z Izraelem. Wcześniej deklarował zgodę na negocjacje, w których mediatorem byłyby USA.

Palestyńczycy chcieliby, aby Wschodnia Jerozolima, od 1967 r. znajdująca się pod kontrolą Izraela, była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael nie godzi się jednak na podział miasta.

W swoim oświadczeniu kwartet podkreślił, że pokój na Bliskim Wschodzie i utworzenie niepodległego i zdolnego do przetrwania państwa palestyńskiego leży "w interesie stron (konfliktu bliskowschodniego), wszystkich krajów regionu oraz społeczności międzynarodowej". Zaapelował także "o szybkie wznowienie dialogu między stronami i propagowanie atmosfery sprzyjającej negocjacjom, zmierzającym do rozwiązania spornych kwestii".(PAP)

gsi/

5845869 5845568

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)