Notowania

wiadomości
06.02.2013 20:25

Kwaśniewski: nie myślę o kandydowaniu do PE

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w środę w Strasburgu, że jak na razie nie planuje kandydowania do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział w środę w Strasburgu, że jak na razie nie planuje kandydowania do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

"Powiem szczerze, że na razie wcale o tym nie myślę" - powiedział Kwaśniewski dziennikarzom w Parlamencie Europejskim, pytany, czy widziałby siebie w roli europosła. Na liście wyborczej do PE chętnie widzieliby byłego prezydenta Janusz Palikot oraz eurodeputowany Marek Siwiec, którzy na początku stycznia ogłosili powstanie Ruchu Europa Plus i chcą zaprezentować Kwaśniewskiemu program tego ruchu.

Kwaśniewski powiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem. Ale przyznał, że obecnie jest zbyt zajęty prowadzeniem misji obserwacyjnej z ramienia PE na Ukrainie; wraz z byłym szefem europarlamentu Patem Coksem obserwuje on postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji: Jurija Łucenki oraz skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. W środę w Strasburgu obaj obserwatorzy zdali raport ze swych prac konferencji przewodniczących PE.

"To, co robimy na Ukrainie, raczej mnie oddala od spekulowania, co będę robił w roku 2014 r." - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy razem z Coksem spędzili na Ukrainie kilkadziesiąt dni. "Moja żona pyta mnie, czy nie mam na Ukrainie drugiej rodziny" - żartował. "Przez najbliższych kilka miesięcy to będzie dla mnie główny temat" - dodał.

W grudniu zeszłego roku Janusz Palikot poinformował, że razem z Siwcem - który wystąpił z SLD - chcą rozmawiać z Kwaśniewskim o ewentualnym budowaniu ugrupowania, które miałoby szansę na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

W niedawnej rozmowie z PAP Palikot wyraził nadzieję, że Kwaśniewski ogłosi, iż "będzie wspierał i budował" listy wyborcze do PE, "że bierze odpowiedzialność za te listy". "Ale tej decyzji ja za niego nie podejmę i on ją musi ogłosić" - zaznaczył. Pytany, czy - jeśli były prezydent ogłosiłby decyzję o tworzeniu list - środowisko Europy Plus wsparłoby go, Palikot odparł, że "na pewno".

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz