Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski: restrykcyjna polityka antynarkotykowa jest nieskuteczna

0
Podziel się:

Restrykcyjna polityka antynarkotykowa okazała się nieskuteczna. Konieczna
jest dyskusja w tej kwestii - ocenił podczas środowej konferencji prasowej były prezydent
Aleksander Kwaśniewski.

Restrykcyjna polityka antynarkotykowa okazała się nieskuteczna. Konieczna jest dyskusja w tej kwestii - ocenił podczas środowej konferencji prasowej były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski przystąpił w ubiegłym tygodniu do Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej. Podkreśla, że chce działać na rzecz zmiany nieskutecznych i szkodliwych przepisów.

Były prezydent zaapelował we wtorek do polityków o "spokojną dyskusję" na temat zmian prawnych dotyczących narkotyków. "To, co robiliśmy przez ostatnie lata, nie przyniosło efektów" - powiedział. Konieczna jest zmiana podejścia z restrykcyjnego karania - nawet za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków - na leczenie i edukację oraz promocję zdrowego trybu życia - dodał.

Kwaśniewski jest w Komisji piątym prezydentem wraz z Cesarem Gavirią z Kolumbii, Fernando Henrique Cardoso z Brazylii, Ruth Dreifuss ze Szwajcarii i Ernesto Zedillo z Meksyku.

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych, oceniającego koszty i skuteczność ustawy z 2000 r., wynika, że penalizacja posiadania każdej, nawet najmniejszej ilości narkotyku, kosztowała, polskich podatników ponad 80 mln zł rocznie. Surowa i kosztowna polityka nie spowodowała spadku użycia narkotyków, a wręcz sprawiła, że mniej dealerów trafiło za kratki.

Wskutek ustawy z 2000 r. wzrosły też statystyki zatrzymań młodych użytkowników marihuany (52 proc. zatrzymanych nie przekroczyło 24. roku życia). Najważniejszym zaleceniem Komisji dla naszego regionu jest depenalizacja używania i posiadania narkotyków na własny użytek. Polski parlament skorygował surowe prawo narkotykowe.

Zgodnie z nowymi przepisami, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, może odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada "nieznaczne" ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dealerem.(PAP)

pro/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)