Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwesta na cmentarzach w Płocku już po raz 11.

0
Podziel się

Na Zabytkowym Cmentarzu i Starym Cmentarzu w Płocku rozpoczęła się w niedzielę
dwudniowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. To już jedenasta zbiórka pieniędzy na ten cel,
w której biorą udział politycy, twórcy kultury, lekarze, duchowni i harcerze.

bEgdFWRN

Na Zabytkowym Cmentarzu i Starym Cmentarzu w Płocku rozpoczęła się w niedzielę dwudniowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. To już jedenasta zbiórka pieniędzy na ten cel, w której biorą udział politycy, twórcy kultury, lekarze, duchowni i harcerze.

Wśród kwestujących w niedzielę był Paweł Deresz, mąż płockiej posłanki Jolanty Szymanek-Deresz (SLD), która 10 kwietnia zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, a wcześniej przez wiele lat uczestniczyła w zbiórce funduszy na renowację płockich nekropolii.

"Żona jest związana z Płockiem od co najmniej sześciu lat, ja jestem związany z żoną znacznie, znacznie dłużej. Oboje związani jesteśmy z kwestowaniem. Ilekroć kwestowała żona, ja zawsze żonie towarzyszyłem" - powiedział PAP Paweł Deresz.

bEgdFWRP

Deresz podkreślił, że poniedziałkowy Dzień Wszystkich Świętych spędzi na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie pochowana jest jego żona, a także rodzice. "Będę tam od rana do wieczora. Będę również składał kwiaty i zapalał znicze na grobach kolegów i koleżanek żony, którzy razem z nią zginęli tragicznie pod Smoleńskiem" - dodał Deresz.

Podczas dotychczasowych płockich kwest zebrano w sumie około 450 tys. zł, za które odrestaurowano 27 nagrobnych płyt i pomników, w tym na Zabytkowym Cmentarzu, jednej z najstarszych polskich nekropolii, założonej w 1780 r., czyli 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Z około 230 zabytkowych nagrobków przetrwało tam do chwili obecnej 50.

"Chcemy, a jest to idea, która przyświeca kwestom od początku tej akcji, by restauracja zabytkowych i historycznych nagrobków na płockich cmentarzach przysłużyła się także przywracaniu pamięci o ludziach związanych z miastem, którzy odeszli, pamięci o ich życiu i dorobku" - powiedział PAP współorganizator kwest, dziennikarz, Hubert Woźniak.

Głównym celem tegorocznej kwesty jest restauracja pomnika nagrobnego rodziny Gruberskich, znajdującego się na Starym Cmentarzu, założonym około 1870 r. Pochowani są tam zmarły w 1900 r. Wiktor Gruberski - organista i dyrektor chóru płockiej katedry, a także jego żona Wiktoria oraz dwoje ich dzieci: Zygmunt i Sabina. Jest tam również symboliczny grób Kazimierza Gruberskiego, syna Wiktora i Wiktorii, który aresztowany przez NKWD trafił do niewoli i został stracony w 1941 r.

bEgdFWRV

Z pieniędzy uzyskanych podczas dziesięciu poprzednich kwest na płockim Zabytkowym Cmentarzu odrestaurowano m.in. nagrobek zmarłego w 1841 r. płk. Jana Gugenmusa - żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari, syna nadwornego zegarmistrza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Z kolei na Starym Cmentarzu, dzięki zebranym funduszom, odnowiono m.in. nagrobki błogosławionego abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który zmarł w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie, a także nagrobek Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego. (PAP)

mb/ ls/

bEgdFWSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)