Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwesta na zabytkowym cmentarzu w Radomiu

0
Podziel się:

Dwudniową kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej
nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu rozpoczął w poniedziałek Społeczny Komitet Ochrony
Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Dwudniową kwestę na rzecz ratowania nagrobków znajdujących się na najstarszej nekropolii przy ul. Limanowskiego w Radomiu rozpoczął w poniedziałek Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Radomski komitet organizuje kwestę z okazji Dnia Wszystkich Świętych po raz piętnasty. W poniedziałek na cmentarzu przy ul. Limanowskiego kwestuje głównie młodzież.

"Chcemy dać szansę, młodym radomianom, uczniom radomskich szkół, aby także uczestniczyli w tym trudzie i przepięknej misji ratowania cmentarza. Chcemy sobie wychować następców, by kontynuowali to ważne społecznie przedsięwzięcie" - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Barbara Pikiewicz.

Główna kwesta odbędzie się we wtorek. Do kwestowania zaproszono wielu znanych radomian, m.in. przedstawicieli władz, parlamentarzystów, aktorów i dziennikarzy. Kwestować w tym dniu będzie m.in. pochodząca z Radomia minister zdrowia Ewa Kopacz.

W kweście wezmą także udział członkowie radomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Chcą zebrać pieniądze na renowację grobu Wacława Kotowicza, studenta Politechniki Lwowskiej, który w listopadzie 1918 roku poległ w obronie Lwowa i został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać rekordową kwotę ponad 50 tys. zł. Dzięki tym funduszom udało się odnowić żeliwny grób żołnierza wojsk napoleońskich Franciszka Karpińskiego oraz nagrobek doktora Ludwika Przybyłki, uważanego za twórcę polskiej kardiochirurgii. Odrestaurowano także żeliwne ogrodzenie rodzony Dzikowskich.

Podczas dotychczasowych kwest Komitet uzbierał ok. 450 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono m.in. żeliwne nagrobki rodzin Herdinów i Dzikowskich oraz jeden z najstarszych i najwartościowszych grobów żeliwnych - Marianny Pentz, zmarłej w 1900 r. żony właściciela jednego z najnowocześniejszych w Królestwie Polskim młynów parowych. Renowacji poddano także ponad 10 grobowców z piaskowca, m.in. unikatowy w formie, pomnik z grobowca Franciszki Ogińskiej. (PAP)

ilp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)