Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwestie ekonomiczne tematem obrad ośmiu kardynałów - doradców papieża

0
Podziel się:

#
informacja rzecznika
#

# informacja rzecznika #

17.02. Watykan (PAP) - Kwestie ekonomiczne zdominowały pierwszy dzień obrad Rady Kardynałów, powołanej przez papieża Franciszka. Ośmiu purpuratów - doradców pomaga Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

To już trzecie obrady tego gremium, pierwszego w historii Watykanu, powołanego przez Franciszka w kwietniu 2013 roku, czyli miesiąc po jego wyborze i formalnie ukonstytuowanego we wrześniu zeszłego roku.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że w poniedziałkowych obradach w Domu świętej Marty udział wziął sekretarz stanu arcybiskup Pietro Parolin. Będzie on uczestniczył w posiedzeniach we wtorek i w środę.

Według relacji rzecznika papiescy doradcy spotkali się z członkami powołanej przez Franciszka komisji do spraw struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Przedstawili oni papieskim doradcom rezultaty swych prac z ostatnich 8 miesięcy. Celem komisji jest analiza działalności watykańskich instytucji w związku z planowaną reorganizacją.

Na wtorek zapowiedziano podobne rozmowy Rady Kardynałów z osobną papieską komisją do spraw banku IOR, który również czeka istotna reforma.

Rada Kardynałów, zwana "G8", pracuje nad zmianami w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor Bonus", regulującej działalność Kurii Rzymskiej.

W skład gremium wchodzą kardynałowie: Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii.

Kardynałowie doradcy zastrzegają, że nie należy spodziewać się szybko reform w Kościele, gdyż jest to bardzo złożony proces. (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)