Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwiatkowski: 10 tys. więźniów chce usuwać skutki powodzi

0
Podziel się

Ponad 10 tys. więźniów chce uczestniczyć w usuwaniu skutków powodzi w Polsce.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaapelował w niedzielę do samorządowców i osób
poszkodowanych, aby zgłaszali zapotrzebowanie na pomoc ze strony osadzonych.

bEgDwLuJ

*Ponad 10 tys. więźniów chce uczestniczyć w usuwaniu skutków powodzi w Polsce. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zaapelował w niedzielę do samorządowców i osób poszkodowanych, aby zgłaszali zapotrzebowanie na pomoc ze strony osadzonych. *

"Łącznie mamy ponad 10 tys. dobrowolnych zgłoszeń ze strony więźniów, którzy chcą uczestniczyć w drugim etapie walki z powodzią, czyli usuwaniu skutków powodzi. To są najtrudniejsze, najbardziej niewdzięczne prace. Wywożenie tych nieczystości, odpadów, tego wszystkiego co przyniosła woda" - powiedział na konferencji prasowej w Łodzi szef resortu sprawiedliwości.

Zaznaczył, że w pracach nie uczestniczą groźni przestępcy, a ci którzy weszli w konflikt z prawem nie płacąc alimentów, jadąc pod wpływem alkoholu rowerem albo niedługo kończą odbywanie kary. Kwiatkowskiego zapewniał, że przez kilkanaście dni walki z powodzią, w której biorą udział także więźniowie, nie tylko żaden z nich nie uciekł, ale nawet nie podjął próby ucieczki.

bEgDwLuL

Przypomniał, że we wszystkich województwach w kraju w oparciu o Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej całą dobę działają sztaby antykryzysowe, gdzie każdy samorządowiec czy osoby poszkodowane przez powódź mogą zadzwonić i poprosić o przyjazd grupy więźniów do pomocy mieszkańcom.

"Proszę i apeluję do samorządowców, ale także do obywateli, proście o tę pomoc. Niech ci, którzy kiedyś weszli w konflikt z prawem, więźniowie, odkupią to, pracując na rzecz tego społeczeństwa, któremu kiedyś zrobili krzywdę" - mówił Kwiatkowski.

Przypomniał, że adresy i telefony wszystkich Inspektoratów znajdują się na stronie MS - www.pokrzywdzeni.gov.pl. Tam też znajdują się adresy wszystkich punktów, gdzie powodzianom świadczona jest bezpłatna pomoc prawna. W porozumieniu z Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych uruchomiono łącznie w Polsce kilkadziesiąt takich miejsc, które funkcjonują we wszystkich afiliowanych przy ministerstwie Ośrodkach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

"Przygotowujemy się również do świadczenia pomocy prawnej w miejscach, gdzie są powodzianie. Organizowane będą przyjazdy prawników bezpośrednio do zalanych miejscowości czy do miejsc, gdzie są zakwaterowani powodzianie, np. w szkołach czy schroniskach" - zapowiedział Kwiatkowski. (PAP)

bEgDwLuR

szu/ abe/

bEgDwLvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)