Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: do e-sądu trafiło już ponad pół miliona spraw

0
Podziel się:

Ponad pół miliona spraw w ciągu dziewięciu miesięcy wpłynęło do e-sądu, który
ma siedzibę w Lublinie - poinformował w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Ponad pół miliona spraw w ciągu dziewięciu miesięcy wpłynęło do e-sądu, który ma siedzibę w Lublinie - poinformował w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Działający od stycznia e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski, np. o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Kwiatkowski, który wizytował w środę siedzibę e-sądu, powiedział na konferencji prasowej, że od początku roku do 1 listopada wpłynęło tu 513 tys. spraw, z czego ponad 400 tys. już jest załatwionych. Jak zaznaczył minister, według szacunków do końca roku do e-sądu wpłynie "grubo ponad" 600 tys. spraw. Ministerstwo początkowo szacowało, że w pierwszym roku działalności e-sąd rozpatrzy ok. 400 tys. spraw.

"Jesteśmy zaskoczeni sympatyczną skalą sukcesu" - powiedział Kwiatkowski.

W Polsce rocznie do sądów wpływa ok. miliona spraw związanych z dochodzeniem należności wynikających np. z niezapłaconych faktur. W roku 2009 było ich 1 mln 200 tys. - podał Kwiatkowski.

Zdaniem ministra e-sąd "zdał najtrudniejszy egzamin". Kwiatkowski podkreślił, że w trybie elektronicznym sąd rozstrzyga sprawy szybciej i taniej dla obywatela, bo opłata sądowa związana z dochodzeniem należności w e-sądzie jest o trzy czwarte niższa niż w przypadku dochodzenia w tradycyjnym trybie.

Z powodu dużej liczby spraw wpływających do e-sądu ministerstwo zdecydowało o jego wzmocnieniu kadrowym. Jak powiedział Kwiatkowski, w ostatnich tygodniach delegowano 23 referendarzy do pracy na rzecz e-sądu w Lublinie. Pracują oni zdalnie ze swoich miejsc pracy - m.in. w Nisku, Elblągu i Krośnie.

Obecnie trwają rozmowy kwalifikacyjne, w wyniku których zatrudnionych zostanie w e-sądzie w Lublinie kolejnych 30 urzędników. Kwiatkowski powiedział, że na te stanowiska pracy zgłosiło się 530 kandydatów.

Zwiększenie zatrudnienia spowoduje, że ta - jak zaznaczył minister - "drobna zaległość, która w chwili obecnej występuje" zostanie zlikwidowana do końca roku.

Aktualnie w e-sądzie pracuje dwóch sędziów, jeden asystent sędziego, 21 referendarzy zatrudnionych na pełny etat, 43 referendarzy delegowanych (na niepełnych etatach)oraz 38 pracowników administracji.

Polska jest czwartym krajem w Europie - po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach - który wprowadził tego rodzaju elektroniczny system. Zmiany te mają odciążyć sądy od rozpatrywania spraw, które nie wymagają przeprowadzania postępowania dowodowego. Ponadto elektroniczne postępowanie upominawcze jest krótsze, wygodniejsze i tańsze od tradycyjnego.

Renata Chrzanowska (PAP)

ren/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)