Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: Dziesięciu więźniów objętych szczególną ochroną

0
Podziel się:

Dziesięciu więźniów - podejrzanych, oskarżonych, świadków lub
pokrzywdzonych - wobec których może wystąpić zagrożenie ich życia lub zdrowia zostało objętych
szczególną ochroną - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

*Dziesięciu więźniów - podejrzanych, oskarżonych, świadków lub pokrzywdzonych - wobec których może wystąpić zagrożenie ich życia lub zdrowia zostało objętych szczególną ochroną - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. *

Instytucję szczególnej ochrony wprowadziła nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, która weszła w życie 26 marca 2011 roku.

Zgodnie z tymi przepisami więźnia, co do którego wystąpiło poważne zagrożenie lub istnieje bezpośrednia obawa wystąpienia poważnego zagrożenia dla jego życia lub zdrowia, dyrektor zakładu karnego obejmuje szczególną ochroną; m.in. kontroluje stan zdrowia i udziela pomocy psychologicznej. Może to zrobić na wniosek sądu lub prokuratora.

"Określone w ustawie warunki, w jakich przebywają szczególnie chronieni skazani i tymczasowo aresztowani w zakładach karnych oraz aresztach śledczych, mają na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa; m.in. ograniczenie możliwości dostępu do nich osób trzecich (współosadzonych i osób przybywających na widzenia), a także zintensyfikowanie kontroli ich zachowania podczas pobytu w więzieniu (np. oddzielne spacery, kontrola przy każdym wejściu i wyjściu z celi)" - powiedział Kwiatkowski.

Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może objąć skazanego szczególną ochroną także na wniosek osadzonego. W takim przypadku, dyrektor zakładu karnego przed podjęciem decyzji o objęciu szczególną ochroną zasięga opinii prowadzącego postępowanie karne. Nowe przepisy wprowadzają także możliwość umieszczenia szczególnie chronionego skazanego w wyznaczonym oddziale lub celi zakładu karnego i poddania jego zachowania monitoringowi kamer.

Szczególna ochrona udzielana jest na czas określony. Wnioskodawca jest zobowiązany do określenia przewidywanego czasu ochrony, a także do podania przyczyn objęcia skazanego szczególną kontrolą. W razie zagrożenia po upływie tego terminu szczególną ochronę można przedłużyć. Ponadto, przewidziany jest obowiązek cofnięcia szczególnej ochrony, gdy juz nie będzie potrzebna.(PAP)

edom/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)