Notowania

wiadomości
03.02.2011 18:30

Kwiatkowski: powstanie polsko-amerykański zespół ds. ekstradycji

Powstanie wspólny polsko-amerykański zespół, który będzie oceniał wnioski ekstradycyjne przed ich formalnym złożeniem drugiej stronie - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski po spotkaniu z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powstanie wspólny polsko-amerykański zespół, który będzie oceniał wnioski ekstradycyjne przed ich formalnym złożeniem drugiej stronie - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski po spotkaniu z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem.

Zespół ma być złożony z przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i ekspertów. "Chodzi o to, by nie dochodziło do sytuacji, kiedy wnioski ekstradycyjne jednej czy drugiej strony byłyby odrzucane" - wyjaśnił Kwiatkowski.

Jak zaznaczył minister to pierwszy zespół w polskim wymiarze sprawiedliwości powołany w takiej formule. Kwiatkowski mówił, że w jego składzie będą osoby, które bezpośrednio przygotowują wnioski ekstradycyjne. "Zależy nam na tym, żeby ci, którzy piszą te wnioski i bezpośrednio odpowiadają za przygotowanie do ich złożenia drugiej stronie, mogli na bieżąco wymieniać informacje, bo to są ci sami pracownicy, którzy później przygotowują opinie co do celowości tego wniosku" - powiedział Kwiatkowski.

"Pomoc na poziomie eksperckim wydaje się wprost nieoceniona" - ocenił minister. Rozmowy z przedstawicielami ambasady USA w tej sprawie mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu, a sam zespół - według Kwiatkowskiego - powinien powstać w najbliższych tygodniach.

Kwiatkowski rozmawiał z Holderem także o zabójstwie szefa policji Marka Papały. "Mówiłem, że sprawa zabójstwa szefa polskiej policji ma wymiar symboliczny dla państwa polskiego i dla wszystkich obywateli" - powiedział Kwiatkowski.

"Poinformowałem swojego amerykańskiego partnera, że toczy się śledztwo prowadzone przez zespół łódzkich prokuratorów, którzy dochodzą do kolejnych ustaleń w związku z prowadzeniem tej sprawy" - relacjonował minister.

Kwiatkowski mówił, że zgodnie z prawem międzynarodowym, wniosek ekstradycyjny może być ponowiony, jeżeli wystąpią nowe, istotne okoliczności. "Poinformowałem swojego amerykańskiego partnera, że w najbliższym czasie może dojść do sytuacji, że taki wniosek strona polska ponowi" - powiedział Kwiatkowski. Minister nie odpowiedział, czy w śledztwie dotyczącym śmierci Papały pojawiły się nowe okoliczności i kilkakrotnie podkreślał, że decyzję dotyczącą wniosku ekstradycyjnego będą podejmowali prokuratorzy prowadzący czynności.

Kwiatkowski dodał, że przed spotkaniem z Holderem konsultował się z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem. Minister zapewnił, że jeśli prokuratura przedstawi mu wniosek o ekstradycję Mazura natychmiast go podpisze i skieruje do strony amerykańskiej.

W Polsce Mazur jest formalnie podejrzany o to, że w 1998 r. nakłaniał Artura Zirajewskiego do zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały, oferując 40 tys. dolarów. Mazur był zatrzymany i przesłuchany w sprawie zabójstwa - w 2002 r. Został jednak wypuszczony i wyjechał z Polski. W lipcu 2007 r. prowadzący proces o ekstradycję Mazura do Polski sędzia Arlander Keys uznał, że dowody przeciw niemu nie są wystarczające i wydał decyzję odmowną.

Kwiatkowski mówił, że rozmawiał z prokuratorem generalnym USA także o Rafale Pietrzaku, który przebywa w więzieniu w Teksasie, a chciałby odbywać orzeczoną karę w kraju. "W najbliższym czasie skieruję do prokuratora Holdera oficjalny wniosek o możliwość odbywania dalszej części kary przez pana Pietrzaka w Polsce. W połowie roku formalnie będzie taka możliwość, bo upłynie termin niezbędny i wymagany od wcześniejszego odrzucenia tego wniosku" - wyjaśnił minister. Dodał, że otrzymał deklarację Holdera, że kiedy tylko dostanie on taki wniosek będzie rozmawiał z władzami stanowymi o sprawie przekazania Polaka.

Kwiatkowski mówił, że w styczniu odmówił USA realizacji jednego wniosku ekstradycyjnego, stąd obustronna chęć powołania zespołu ekspertów.

Minister poinformował, że przyjął zaproszenie do złożenia w najbliższych miesiącach oficjalnej wizyty w USA.

Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych przyleciał do Polski na spotkanie ministrów spraw wewnętrznych grupy G6, w skład której wchodzą największe państwa członkowskie Unii Europejskiej: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. Rozmowy ministrów odbędą się w piątek. Polska jest ich gospodarzem, bo w połowie 2010 r. nasz kraj objął prezydencję w grupie; po nas przejmie ją Hiszpania.

Erik Holder będzie rozmawiał z ministrami m.in. o współpracy w zwalczaniu terroryzmu, zorganizowanej przestępczości i cyberprzestępczości oraz kwestii związanych z narodowym bezpieczeństwem. Holder ma się spotkać z ministrem spraw wewnętrznych Jerzym Millerem. Prokurator generalny USA odwiedził Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.(PAP)

wos/ bno/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz