Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: premier zachęcał PO do projektu ws. związków partnerskich

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk w środowym wystąpieniu na posiedzeniu klubu PO zachęcał
posłów do wypracowania jednego, finalnego projektu ws. związków partnerskich, nawet jeśli na
początku do Sejmu miałyby trafić dwa projekty w tej sprawie - powiedział poseł Krzysztof
Kwiatkowski.

*Premier Donald Tusk w środowym wystąpieniu na posiedzeniu klubu PO zachęcał posłów do wypracowania jednego, finalnego projektu ws. związków partnerskich, nawet jeśli na początku do Sejmu miałyby trafić dwa projekty w tej sprawie - powiedział poseł Krzysztof Kwiatkowski. *

Kwiatkowski mówił w środę wieczorem TVN24, że kiedy wychodził z Kancelarii Premiera posiedzenie jeszcze trwało. "Ale jesteśmy po bardzo dobrym wystąpieniu premiera - które zapada w pamięć i podkreśla siłę jego przywództwa - i czytelnym stwierdzeniu: spróbujmy wypracować jeden projekt" - relacjonował poseł.

Jak dodał, premier mówił, że "jeżeli nawet na początkowym etapie prac legislacyjnych będą dwa, to niech Platforma razem zagłosuje w momencie, kiedy będziemy przyjmować finalny projekt, który będzie opuszczał komisję i będzie wychodził z Sejmu".

"To jest dobry scenariusz" - ocenił Kwiatkowski. Dodał, że osoby, które zabrały głos po wystąpieniu premiera, podkreślały, że "trzeba zacząć dzisiaj budować takie rozwiązanie, które będzie do przyjęcia przez wszystkich".

Poseł mówił, że nawet jeśli na początku będą dwa projekty, to ważne jest, aby trafiły do komisji sejmowej. Stamtąd - jak mówił - powinien wyjść jeden projekt, "który finalnie przyjmie parlament".

"Wiemy dzisiaj, że ten projekt, który opuści Sejm, to będzie projekt, który poprą parlamentarzyści PO, bo bez tych głosów taki projekt nie zostanie przyjęty" - oświadczył Kwiatkowski.

Wcześniej w środę premier Tusk powiedział, że będzie na spotkaniu z klubem PO będzie chciał uzgodnić z posłami powstanie dwóch projektów ws. związków nieformalnych. "Mam nadzieję, że ustalimy już dzisiaj, iż jest zgoda dla dwóch projektów - bardziej konserwatywnego i bardziej liberalnego - ale oba będą dotyczyły ułatwień dla osób żyjących w nieformalnych związkach, ze szczególnym uwzględnieniem związków homoseksualnych" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Pod koniec stycznia Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: autorstwa PO i złożone przez Ruch Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją, zaś premier namawiał do poparcia ich.

Mimo apelu premiera, przeciwko projektowi PO przygotowanemu przez Artura Dunina zagłosowało 46 posłów Platformy, wśród nich byli m.in.: Jarosław Gowin, Elżbieta Radziszewska, Marek Biernacki, Jerzy Budnik, Andrzej Czerwiński, Joanna Fabisiak, John Godson, Andrzej Gut-Mostowy, Roman Kosecki, Jerzy Kozdroń, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Kazimierz Plocke, Damian Raczkowski, Ireneusz Raś i sam Żalek.

Posłowie z tej grupy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, w inny sposób niż tworząc ustawą instytucję związku partnerskiego. Deklarują też, że mają wątpliwości, czy wprowadzanie ustawą związków partnerskich jest zgodne z konstytucją. Niektórzy posłowie deklarują też, że nie chcą tworzyć "furtki do zawierania małżeństw homoseksualnych".

Odrzucony przez Sejm projekt ustawy o umowie związku partnerskiego, autorstwa Artura Dunina, zakładał, że dwie osoby - hetero- lub homoseksualne - mogłyby zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt regulował też m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.

Z kolei partyjni konserwatyści proponują, aby Sejm przyjął ustawę o "wspólnym pożyciu"; gwarantowałaby ona m.in. dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do jego pochowania, dziedziczenia po nim i do odmowy składania zeznań w jego sprawie. Projekt definiuje "wspólne pożycie" jako "trwałe utrzymywanie pomiędzy dwoma osobami, które nie są związane węzłem małżeńskim, więzi fizycznych, emocjonalnych i gospodarczych".(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

hgt/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)