Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: SW to nowoczesna instytucja szanująca prawa człowieka

0
Podziel się:

Służba Więzienna to instytucja nowoczesna, szanująca prawa człowieka -
powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podczas obchodów święta SW. Chwalił
funkcjonariuszy za pomoc w walce z powodziami i zmniejszenie liczby samobójstw w celach.

Służba Więzienna to instytucja nowoczesna, szanująca prawa człowieka - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podczas obchodów święta SW. Chwalił funkcjonariuszy za pomoc w walce z powodziami i zmniejszenie liczby samobójstw w celach.

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęły się obchody święta Służby Więziennej. "Z perspektywy ostatnich 20 lat (...) wyłania się obraz SW jako służby i instytucji nowoczesnej, działającej w duchu poszanowania praw człowieka, która stale doskonali swoją pracę" - podkreślił Kwiatkowski w przemówieniu skierowanym do funkcjonariuszy.

Mówił też, że ponad 90 lat historii Służby Więziennej "to piękne karty zapisane przez funkcjonariuszy". Przyznał, że w historii SW były też trudne momenty. Przypomniał również słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego (w stanie wojennym internowanego), że nawet w czasach PRL ze strony funkcjonariuszy SW można było się spotkać z dowodami człowieczeństwa i pomocy. Prezydent mówił o tym we wtorek, wręczając nominację generalską dyrektorowi generalnemu Służby Więziennej Jackowi Włodarskiemu.

Kwiatkowski zauważył, że tempo zmian, jakie polskie więziennictwo przeszło po 1989 r. sytuuje SW w awangardzie podobnych służb w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreślił, że 2010 r. był wyjątkowy dla SW ze względu na jej reformę. W sierpniu weszła w życie nowa ustawa o Służbie Więziennej.

Ponadto - zaznaczył minister sprawiedliwości - ub.r. był szczególny również z powodu zaangażowania osadzonych i funkcjonariuszy SW w walkę z klęskami żywiołowymi. Z ubiegłoroczną powodzią walczyło 8 tys. więźniów i 1,6 tys. funkcjonariuszy, a skutki powodzi usuwało 6 tys. osadzonych i 1 tys. funkcjonariuszy. Natomiast do usuwania skutków ataku zimy zaangażowano 2 tys. więźniów i kilkuset funkcjonariuszy.

Minister mówił też o statystyce samobójstw w zakładach karnych i aresztach śledczych. "W Polsce niestety jest tak, że w ostatnich latach często SW przez pryzmat tej statystyki oceniano" - podkreślił. Tymczasem - zaznaczył Kwiatkowski - "polski system penitencjarny w tym zakresie jest jednym z najskuteczniejszych w Europie", bo liczba skutecznych prób samobójczych w 2010 r. zmniejszyła się o ponad 20 proc.

Kwiatkowski przypomniał, że SW została w 2009 r. uhonorowana "Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości", prestiżową nagrodą Rady Europy, za projekt wolontariatu więźniów. Zaznaczył, że była to pierwsza taka nagroda przyznana wymiarowi sprawiedliwości krajowi z naszego regionu. "Nie ukrywam, że dla mnie to powód do dumy i za to chciałbym państwu jako nadzorujący SW bardzo serdecznie podziękować" - powiedział.

Służba Więzienna zatrudnia ponad 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników; prawie połowa z nich ma wyższe wykształcenie - to najwyższy tego typu wskaźnik spośród wszystkich służb mundurowych. W całej Polsce w 157 jednostkach penitencjarnych przebywa ponad 80 tys. osadzonych (dane na koniec 2010 r.). Spośród nich 320 zostało zakwalifikowanych jako niebezpieczni. Prawie 300 osób odbywa karę dożywotniego więzienia (w tym dziewięć kobiet), a ponad 1,5 tys. - 25 lat pozbawienia wolności (z tego 41 kobiet).

Święto Służby Więziennej przypada 8 lutego. W poniedziałek obchodzono je po raz pierwszy, bo zostało ono ustanowione ustawą o SW, która weszła w życie w sierpniu 2010 r. Datę 8 lutego wybrano na pamiątkę dekretów Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dotyczących organizacji okręgowych dyrekcji Służby Więziennej (z 7 lutego 1919 r.) i tymczasowych przepisów więziennych (z 8 lutego 1919 r.). Tegoroczne uroczystości święta SW rozłożone są na dwa dni. We wtorek zakończą się one m.in. złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)