Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski z Holderem chce rozmawiać o E.Mazurze i R. Pietrzaku

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w radiu RMF FM o
sprawie Edwarda Mazura i Rafała Pietrzaka:

bEEjYeaJ

*Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w radiu RMF FM o sprawie Edwarda Mazura i Rafała Pietrzaka: *

"Dzisiaj spotykam się z prokuratorem generalnym Stanów Zjednoczonych Erikiem Holderem i chcę mu zaanonsować, że nie można wykluczyć takiej możliwości, że polska strona może taki wniosek ponowić. Dlaczego? Bo zapis prawa międzynarodowego mówi, że strona może taki wniosek ponowić, gdy pojawią się nowe istotne okoliczności.

Jak wiemy, śledztwo prowadzi prokuratura w Łodzi. Decyzja o przeniesieniu była wtedy, gdy jeszcze minister sprawiedliwości był prokuratorem generalnym. Wiem, że śledczy łódzcy już wtedy, a było to prawie rok temu, prowadzili intensywne czynności.

bEEjYeaL

Rozmawiałem wczoraj z prokuratorem generalnym. Nie można wykluczyć - ale te decyzje podejmie prokuratura - że taki wniosek może się pojawić. Ja mogę powiedzieć, że jeżeli prokuratorzy prowadzący to śledztwo uznaliby, że pojawią się nowe istotne okoliczności, to wtedy, jako minister sprawiedliwości - bo taka jest procedura - taki wniosek podpisuję i przekazuję do strony amerykańskiej.

Jeśli ci, którzy tę sprawę badają, uznają, że nowe, istotne okoliczności się pojawiły, to nie będę miał żadnych wątpliwości, by taki wniosek podpisać.

Będę rozmawiał jeszcze o sprawie, która jest zaległa od wielu lat, to jest sprawa Rafała Pietrzaka - Polaka, który odbywa karę pozbawienia wolności w więzieniu w Teksasie w sprawie budzącej bardzo poważne wątpliwości, przy opinii biegłego, który powiedział, że nie potwierdza zajścia takiego zdarzenia. Chodzi o jedną rzecz: o to, by odbywał on resztę kary w polskim zakładzie karnym, i do tej sprawy zamierzam jeszcze wrócić".

wni/ bk/

bEEjYebm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)