Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lagarde: uniknęliśmy upadku, ale wciąż wiele do zrobienia

0
Podziel się:

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu
pogorszeniu wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform
rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine
Lagarde.

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

"Uniknęliśmy upadku, musimy zapobiec pogorszeniu, to nie jest czas na odpoczynek" - mówiła Lagarde podczas noworocznej konferencji prasowej w czwartek w siedzibie MFW w Waszyngtonie.

Chwaląc postęp w niektórych obszarach, Lagarde wskazała na "pogorszenie na polu zatrudniania". Bez pracy jest na świecie aż 200 mln osób, a dwie na pięć z bezrobotnych to młodzi poniżej 25. roku życia. "Władze i politycy muszą się skoncentrować na prawdziwej gospodarce. Muszą się skoncentrować na wzroście, który tworzy miejsca pracy - powiedziała szefowa MFW. - Potrzebujemy wzrostu dla zatrudnienia i zatrudnienia dla wzrostu".

Wyraziła zaniepokojenie osłabieniem impetu reform sektora rynków finansowych. "Musimy skończyć reformy sektora finansowego. (...) Czujemy oznaki osłabienia zobowiązań. Nie są już tak kluczowe, jak wcześniej i żałujemy tego" - powiedziała. Wskazała opóźnienia m.in. w regulacjach rynku derywatów oraz tzw. shadow banking. "Ważne, by organy regulacyjne, nadzorcze i władzy były odporne na agresywną presję sektora bankowego", by się wycofać z reform - powiedziała.

Odnosząc się do eurolandu uznała postęp w działaniach antykryzysowych dotyczących wzmocnienia dyscypliny finansowej. "Ale zapory przeciwpożarowe (czyli mechanizmy ratunkowe eurolandu takie jak fundusze EFSF i EMS oraz skup obligacji przez EBC - PAP) jeszcze nie udowodniły, że są operacyjne; potrzebujemy też postępu w unii bankowej" - powiedziała Lagarde.

Jednocześnie jako "imponujące" oceniła wysiłki budżetowe, by redukować deficyt w Grecji, a także Portugali - czyli w państwach euro objętych pomocą międzynarodowych kredytodawców, w tym MFW.

Mówiąc o Stanach Zjednoczonych Lagarde zaapelowała, by "wszystkie strony współpracowały w interesie narodowym, by uniknąć dalszych błędów politycznych", jakim byłby jej zdaniem brak porozumienia w sprawie podniesienia na czas limitu długu. Jak dotąd Republikanie się na to nie zgadzają. Zdaniem Lagarde konieczne jest też porozumienie w sprawie średniookresowej redukcji długu w USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ jhp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)