Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łańcut: Koncerty Kai Danczowskiej oraz Leszka Możdżera

0
Podziel się:

Polska skrzypaczka Kaja Danczowska wraz ze swoją córką Justyną, grającą na
fortepianie, wystąpiły w Dniu Matki na 49. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). Artystkom
towarzyszył wiolonczelista Bartosz Koziak.

Polska skrzypaczka Kaja Danczowska wraz ze swoją córką Justyną, grającą na fortepianie, wystąpiły w Dniu Matki na 49. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie). Artystkom towarzyszył wiolonczelista Bartosz Koziak.

W pierwszym koncercie zaplanowanym na środę, w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich zabrzmiały utwory Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna.

W programie środowego spotkania z muzyką w Łańcucie znalazł się jeszcze koncert nocny, w którym wystąpi wybitny polski muzyk jazzowy Leszek Możdżer, a towarzyszyć mu będzie Krzysztof Herdzin i zespół The New Art Ensemble. Artyści zaprezentują publiczności utwory Siergieja Prokofiewa i Krzysztofa Herdzina, a Możdżer wykona improwizacje na temat dzieł Chopina.

Kaja Danczowska jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od 10. roku życia występuje jako solistka na obu półkulach. Koncertowała m.in. z Krystianem Zimermanem, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Mishą Maiskym. W jej repertuarze znajdują się utwory z różnych epok. Zasiada w jury wielu konkursów w Polsce i za granicą, m.in. w Poznaniu, Tokio, Monachium, Nowym Jorku.

Justyna Danczowska po raz pierwszy wystąpiła z orkiestrą w wieku 12 lat. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych. W 2001 roku wraz ze skrzypkiem Lechem Antonio Uszyńskim i wiolonczelistą Sebastianem Uszyńskim założyli trio Elegiaque. Zespół był już kilkakrotnie nagradzany na festiwalach. Należy do wybranych zespołów fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now. Występuje regularnie w Polsce, Szwajcarii i innych krajach europejskich.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Uważany jest za pianistę światowej klasy, oryginalnego twórcę, posiadającego własny język muzyczny. Był członkiem słynnego w latach 90. zespołu jazzowego Miłość. W tym samym czasie grał w Kwartecie Zbyszka Namysłowskiego. Od połowy lat 90. prowadzi własne zespoły. Pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 1994 roku solowym nagraniem "Chopin - Impresje". Później nagrywał płyty z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek.

Występował w krajach europejskich, USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Chinach, Korei Płd. Od wielu lat współpracuje z twórcami muzyki filmowej, m.in. Zbigniewem Preisnerem, Janem Kaczmarkiem. Jest laureatem nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promocję Kultury Polskiej w świecie oraz "Złotej batuty za Zasługi dla Kultury Polskiej", przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademię Ekonomiczną w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Akademickiej Instytut Sztuki.

W programie tegorocznego Festiwalu, który potrwa do 30 maja, znajdzie się łącznie 14 koncertów, w tym cztery nocne. Cały Festiwal odbędzie się w duchu rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, stąd w repertuarze kilku koncertów znajdą się jego kompozycje.

Przed festiwalową publicznością wystąpi łącznie ponad 200 artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy, Izraela, USA.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszy wystawa "Bliźniemu swemu", na której można obejrzeć prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Rafała Olbińskiego, Franciszka Maśluszczaka, Zdzisława Beksińskiego, a także partytury Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Na zakończenie imprezy, przed koncertem finałowym odbędzie się licytacja tych dzieł, a dochód z niej zostanie przeznaczony na przeciwdziałanie bezdomności oraz na dokształcanie i dożywianie dzieci i młodzieży.

Organizatorem Festiwalu, którego historia sięga 1961 roku, jest Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem naczelnym Festiwalu jest dyr. Filharmonii Rzeszowskiej Marta Wierzbieniec, a nad jego formą artystyczną czuwa Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.(PAP)

api/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)