Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Laureaci Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

0
Podziel się

Dziecięco-Młodzieżowy Chór Soboru Przemienienia Pańskiego w Winnicy na
Ukrainie, zdobył Grand Prix międzynarodowego festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w
Hajnówce (podlaskie).

bEgDnkgR

Dziecięco-Młodzieżowy Chór Soboru Przemienienia Pańskiego w Winnicy na Ukrainie, zdobył Grand Prix międzynarodowego festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce (podlaskie).

W tegorocznej edycji imprezy, wzięło udział prawie trzydzieści chórów z Polski, Armenii, Białorusi, Węgier, Rumunii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Rosji i Ukrainy. Większość to zespoły parafialne, które na co dzień występują w czasie uroczystości religijnych.

W sobotę w Hajnówce, gdzie od wtorku do piątku w soborze św. Trójcy odbywały się przesłuchania konkursowe, międzynarodowe jury ogłosiło laureatów festiwalu. Imprezę zakończą dwa koncerty galowe: w Hajnówce i Białymstoku.

bEgDnkgT

Zdobywca Grand Prix, chór z Winnicy na Ukrainie, założony został w 1993 roku. Tworzą go dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat. To zespół cerkiewny, ale mający w swoim repertuarze także muzykę świecką (ludową, dziecięcą i patriotyczną), wykonywaną poza uroczystościami religijnymi.

O hajnowskiej imprezie kierownictwo chóru dowiedziało się z internetu w 2006 roku, ale przyjechać udało się dopiero teraz. To nie jego pierwszy festiwal w Polsce, m.in. w 2007 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" (jego tegoroczna edycja rozpocznie się 19 maja), odbywającym się w Białymstoku, gdzie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii chórów amatorskich parafialnym.

W tegorocznej edycji hajnowskiego festiwalu, chóry rywalizowały w pięciu kategoriach: chórów parafialnych miejskich, chórów dziecięco-młodzieżowych, chórów akademickich, chórów zawodowych oraz chórów innych.

Wśród chórów zawodowych, pierwsze miejsce przyznano zespołowi żeńskiego monasteru Św. Gegarda z Erewania w Armenii, a w grupie chórów akademickich - Chórowi Kameralnemu Uniwersytetu Pedagogicznego w Woroneżu w Rosji. Za najlepszy w grupie chórów parafialnych miejskich, uznano chór parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. W pozostałych dwóch kategoriach pierwszych miejsc nie przyznano.

bEgDnkgZ

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowane są od 2002 roku z inicjatywy zwierzchnika Cerkwi w Polsce, metropolity Sawy. Mają nie tylko pokazywać piękno wykonania, ale i religijny, modlitewny charakter muzyki cerkiewnej. Podkreśla to atmosfera hajnowskiego soboru Św. Trójcy, w której odbywają się wszystkie koncerty.

Pierwsze Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zorganizowano po nieporozumieniach z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej (MFMC), odbywającego się w Hajnówce przez ponad 20 lat, a potem przeniesionego do Białegostoku.

Hierarchowie Cerkwi zarzucili bowiem organizatorom MFMC, że impreza idzie w złym kierunku, ponieważ coraz mniej występuje w niej chórów parafialnych, a coraz więcej świeckich, które mają w swym repertuarze utwory cerkiewne.

W związku z tym wycofali swoje poparcie dla tego festiwalu i powołali do życia nową imprezę. Jej organizacją zajmuje się społeczny komitet i stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej. Znaczny udział w organizacji hajnowskiej imprezy mają miejscowe samorządy.

bEgDnkha

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się w cieniu tragedii smoleńskiej, w której to katastrofie zginął m.in. prawosławny arcybiskup hajnowski Miron Chodakowski. Dlatego tegoroczny festiwal był - jak podkreślali organizatorzy - swoistym requiem poświęconym wszystkim ofiarom tej katastrofy.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że mieszka tam około połowy wszystkich osób wyznania prawosławnego w naszym kraju, których liczbę szacuje się na 550-600 tys. (PAP)

rof/ mok/

bEgDnkhu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)