Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laureaci konkursu "Dobroczyńca Roku 2010"

0
Podziel się:

PKO BP i Inteligo, Kompania Piwowarska, Bałtycki Bank Spółdzielczy Pryzmat
oraz Altix - to firmy, którym w poniedziałek w Warszawie przyznano tytuły "Dobroczyńca Roku 2010".

PKO BP i Inteligo, Kompania Piwowarska, Bałtycki Bank Spółdzielczy Pryzmat oraz Altix - to firmy, którym w poniedziałek w Warszawie przyznano tytuły "Dobroczyńca Roku 2010".

Konkurs organizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Tytuły Dobroczyńca Roku przyznano już po raz 14. Firmy konkurowały w pięciu kategoriach.

PKO Bank Polski i Inteligo Financial Services zwyciężyli w kategorii współpraca dużej firmy z organizacją pozarządową. Do konkursu zgłosiła ich Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Nagrodę przyznano za umożliwienie prac nad stworzeniem systemu sztucznego serca oraz protezą serca dla dzieci, a także wsparcie działań promocyjnych i zdobywania funduszy przy projekcie Sztuczne Serce.

W tej samej kategorii, ale wśród firm małych i średnich zwyciężyła spółka Pryzmat zgłoszona do konkursu przez Polską Akcję Humanitarną. Doceniono ją za wieloletnią, partnerską współpracę z PAH, pracę na rzecz propagowania wiedzy o problemach niedożywienia dzieci w kraju i na świecie oraz angażowanie klientów firmy w działania społeczne.

W kategorii "strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy" wygrała Kompania Piwowarska. W jej przypadku nagrodę przyznano za aktywizację i wsparcie organizacji pozarządowych w realizacji programów skierowanych do osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz pracę na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Doceniono też wsparcie finansowe przy organizacji działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.

Zwycięzcą w kategorii "Lokalny wymiar społecznego zaangażowania firmy" został Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie, zgłoszony do konkursu przez Darłowskie Centrum Wolontariatu. W tym przypadku o nagrodzie zdecydowało m.in. nieodpłatne przekazanie nagród i upominków dla dzieci i młodzieży, organizowanie dla nich lekcji ekonomii, wsparcie finansowe przy organizacji działań społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych, a także obejmowanie patronatem uroczystości i imprez lokalnych oraz wspieranie inicjatyw obywatelskich.

Po raz pierwszy w konkursie "Dobroczyńca Roku" przyznano nagrody na programy wolontariatu pracowniczego. Jak tłumaczą organizatorzy, to odpowiedź na rosnącą popularność tej formy działalności charytatywnej oraz nawiązanie do przypadającego w 2011 Europejskiego Roku Wolontariatu i polskiej prezydencji. Tytuł w tej kategorii zdobyła spółka Altix za wspieranie zaangażowania społecznego swoich pracowników oraz pomoc dla osób niewidomych i niedowidzących.

O przyznaniu tytułów "Dobroczyńca Roku" zdecydowała kapituła konkursu oraz internauci. W skład kapituły konkursu weszli: Henryka Bochniarz (prezydent PKPP "Lewiatan"), Jerzy Karwelis (Ringer Axel Springer), Grzegorz Kiszluk ("Brief"), Jerzy Koźmiński (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Paweł Ławiński ("Gazeta Wyborcza"), Roman Młodkowski (TVN CNBC), Zbigniew Niemczycki (Polska Rada Biznesu), Maciej Owczarek (Enea)
i Anna Potocka (BCC).

Kapituła wybrała laureatów w kategoriach "strategiczne programy społecznego zaangażowania firmy" oraz "lokalny wymiar społecznego zaangażowania". W pozostałych kategoriach zwycięzców - spośród finalistów wskazanych przez kapitułę - wybrali w głosowaniu internauci.

Konkurs "Dobroczyńca Roku" odbywa się od 1997 r. Do tytułu mogą zostać nominowane przedsiębiorstwa państwowe i prywatne oraz fundacje utworzone przez firmy, które w danym roku wsparły działania organizacji społecznych, udzielając im szeroko rozumianej pomocy.

Celem konkursu jest promocja idei społecznego zaangażowania i odpowiedzialności biznesu wśród przedsiębiorców. Laureaci konkursu otrzymują statuetkę "Dobroczyńca Roku". Mają również prawo posługiwania się logotypem konkursu w kampaniach promocyjno-informacyjnych. Nie otrzymują nagród finansowych.

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce powstała w 1998 r. Wspiera powstawanie lokalnych organizacji filantropijnych, udziela pomocy doradczo-szkoleniowej i informacyjnej, a także finansowej na pierwszym etapie ich tworzenia. Ponadto pomaga przy realizacji projektów ukierunkowanych na rozwiązania konkretnych problemów społeczności lokalnych. (PAP)

ral/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)