Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laureaci konkursu "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć"

0
Podziel się:

Katarzyna Kosicka, Dominik Gaładyk i Ewa Szrajber to laureaci konkursu dla
szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - Straty osobowe
i ofiary represji pod okupacją niemiecką".

Katarzyna Kosicka, Dominik Gaładyk i Ewa Szrajber to laureaci konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką".

W poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie zwycięzcom konkursu wręczono nagrody.

Konkurs ogłosiła Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie realizująca program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", którego celem jest stworzenie imiennej bazy danych, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania informacje o ofiarach prześladowań niemieckich wobec obywateli polskich w latach 1939-1945.

Młodzież biorąca udział w konkursie miała za zadanie uzyskać jak najwięcej informacji o ofiarach represji pod okupacją niemiecką, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań.

"To zadanie młodzi ludzie wykonali znakomicie, otrzymaliśmy 7 tys. prac konkursowych" - powiedział PAP prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś. W jego ocenie, uczniowie mogli przyczynić się do poszerzenia wiedzy o losach nawet ok. 8-10 tys. ofiar II wojny światowej.

Jak mówił, w pracach uczniów znalazły się informacje dotyczące ofiar i represjonowanych, m.in. ich nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, kopie zdjęć i dokumentów, krótkie biogramy, nagrania relacji członków rodziny, świadków zdarzeń i wszelkie inne materiały, które udało im się zdobyć.

Zbierane dane dotyczyły osób zabitych, zmarłych lub poległych żołnierzy, aresztowanych, więzionych, zmuszanych do pracy, wysiedlonych itp.

W konkursie zwyciężyła Katarzyna Kosicka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin w Garwolinie. II nagrodę zdobył Dominik Gaładyk z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augustyna Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, III nagrodę - Ewa Szrajber z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi.

Jak powiedziała PAP zwyciężczyni konkursu, do zajęcia się tematem polskich strat osobowych zachęcił ją dziadek. "Wygrałam, więc dziadek, który w czasie zbierania danych bardzo mnie wspierał, jest szczęśliwy. W sumie udało mi się ustalić 135 ofiar nazistowskich Niemiec: ich imiona i nazwiska oraz wiek lub daty urodzenia" - mówiła.

W konkursie nagrodzono także opiekunów poszczególnych zespołów konkursowych oraz szkoły, które otrzymały największą liczbę punktów za przysłane prace.(PAP)

nno/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)