Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera

0
Podziel się:

Paweł Śpiewak, Michał Łuczewski i Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych
SPES z Katowic to laureaci tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera.
Zostanie wręczona w Krakowie 24 kwietnia - poinformowali w czwartek organizatorzy.

Paweł Śpiewak, Michał Łuczewski i Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic to laureaci tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera. Zostanie wręczona w Krakowie 24 kwietnia - poinformowali w czwartek organizatorzy.

Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę jest ks. Adam Boniecki, a zasiadają w nim: Jarosław Gowin, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner i Henryk Woźniakowski.

Paweł Śpiewak - socjolog i historyk idei, profesor w Instytucie Socjologii UW, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, został nagrodzony za całokształt twórczości, w której według jury "przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę" i "nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru".

Socjolog i publicysta, adiunkt w Instytucie Socjologii UW Michał Łuczewski otrzymał nagrodę za książkę "Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej", która jak podkreślono w werdykcie "oddaje głos ludziom przez wiele stuleci wykluczonym z polskiej historii - mieszkańcom obszarów wiejskich".

Jury doceniło także pozarządową, katolicką organizację charytatywną Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic za "wszechstronną działalność na rzecz niepełnosprawnych i ich rodzin" i "wielką otwartość na nowe wyzwania". Stowarzyszenie prowadzi m.in. grupy wsparcia przy parafiach, dom, w którym niepełnosprawni intelektualnie mogą znaleźć schronienie po śmierci rodziców i warsztaty terapii zajęciowej.

"Pomaganie nie zawsze wiąże się z wdzięcznością, często musimy się tłumaczyć, dlaczego to robimy" - mówiła w czwartek Joanna Mazurek ze Stowarzyszenia SPES. Dodała, że od lat 80., kiedy powstało stowarzyszenie jest ono blisko Kościoła. "Od lat towarzyszą nam słowa z Ewangelii +a nadzieja zawieść nie może+ () i tak jak ksiądz Tischner chcemy świadczyć o nadziei, sile, którą ona daje i mocy spotkania człowieka z człowiekiem" - podkreśliła Mazurek.

"To wyróżnienie jest dla mnie tym ważniejsze, że otrzymali je również moi mistrzowie - Jerzy Szacki i Paweł Śpiewak. Jest dla mnie wielkim honorem, że mogę się znaleźć w takim gronie" - mówił Łuczewski, który kilka lat temu otrzymał także stypendium im. ks. Józefa Tischnera. "To stypendium zmotywowało mnie do roboty. Jej wynik to książką, która opowiada 700 lat historii jednej wsi, ale tak naprawdę Polski. To opowieść o tym, jak polskojęzyczny chłop stawał się Polakiem i jakie były jego przygody z Polakami, którzy chcieli go przekonać do własnej wizji polskości, opisuję to od średniowiecza do Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Cały czas jesteśmy przekonywani do jakichś wizji polskości" - dodał Łuczewski

Śpiewak nie mógł być obecny na czwartkowej prezentacji laureatów.

Wręczenie Nagrody Znaku i Hestii im. księdza Józefa Tischnera nastąpi 24 kwietnia w pierwszym dniu 13. edycji Dni Tischnerowskich. Każdy z laureatów otrzyma 33 tys. zł i statuetkę zaprojektowaną przez Mariana Gromadę. Fundatorem nagrody jest Ergo Hestia.

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu". Jej laureatami byli w poprzednich latach m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, s. Małgorzata Chmielewska.

Tematem przewodnim 13. Dni Tischnerowskich, które potrwają od 24 do 27 kwietnia będzie nadzieja. Gościem specjalnym będzie prof. Joseph Weiler, wykładowca New York University Law School, współtwórca prawa Unii Europejskiej, który w czerwcu 2010 r. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu bronił tezy, że obecność krzyży we włoskich szkołach państwowych nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wstęp na wszystkie spotkania, wykłady i dyskusje jest wolny.

Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński, który przygotowuje to wydarzenie wraz z Fundacją dla UJ, Wydawnictwem Znak, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II oraz Instytutem Myśli Józefa Tischnera.

Ks. Józef Tischner - kapłan, filozof i pisarz - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu, skąd pochodził. (PAP)

wos/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)