Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laureaci Srebrnego Kałamarza i Zielonej Gąski

0
Podziel się:

Nagroda Srebrny Kałamarz przypadła Renacie Putzlacher, autorce książki "W
kawiarni Avion, której nie ma" , a Nagroda Zielona Gąska - Marcinowi Szczygielskiemu za "Czarownicę
piętro niżej" - ogłoszono w czwartek w Warszawie.

*Nagroda Srebrny Kałamarz przypadła Renacie Putzlacher, autorce książki "W kawiarni Avion, której nie ma" , a Nagroda Zielona Gąska - Marcinowi Szczygielskiemu za "Czarownicę piętro niżej" - ogłoszono w czwartek w Warszawie. *

Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej została ustanowiona w 2007 roku. Przyznawana jest przez fundację Zielona Gęś, zajmującą się przede wszystkim upowszechnianiem twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zielona Gąska, przyznawana od 2010 roku to nagroda dla książek dla dzieci. Obie nagrody przyznawane są zazwyczaj 11 marca - w dniu imienin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ale w tym roku organizatorzy zdecydowali się zorganizować ceremonię nieco później - 13 marca.

Tym razem nagroda Srebrny Kałamarz została przyznana Renacie Putzlacher za książkę "W kawiarni Avion, której nie ma" (wyd. Spolek - Towarzystwo Avion). "Na okładce książki Renaty Putzlacher przeczytałem, że +jest w tej książce przeogromna siła poszukiwań, rodzinnych więzi+. To prawda. Dla mnie jednak jest tu wykonana wielka praca poszukiwania siebie. Autorka nie boi się otworzyć przed nami swojego +silva rerum+, domowej biblii, w którą wpisała cudze złote myśli, strofy ukochanych poetów, fotografie bliskie sercu, opisy własnych słabości, rodzinne tajemnice. W tym odsłonięciu własnej prywatności jest coś z gestu małej dziewczynki, która z odwagą pokazuje obcym intymny pamiętnik. Autorka wciąga czytelnika w wędrówkę swoich przodków prawdziwych i +adoptowanych+, między Izydorówką a Cieszynem, miedzy Styrią a Ukrainą, między Grazem a Oświęcimiem, między zapachem świeżego chleba z piekarni dziadka a odorem cyklonu B" - mówił o nagrodzonej książce jeden z jurorów Jacek Cygan.

Położona nad Olzą w Czeskim Cieszynie Czytelnia i Kawiarnia AVION/NOIVA to miejsce wyjątkowe o niezwykłej historii. Założona w 1933 roku przez Żydówkę Rosalię Weisner dzięki swojemu położeniu szybko podbiła serca mieszkańców. Zbierała się w niej towarzyska śmietanka zarówno z czeskiej, jak i z polskiej części miasta: Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi. Kawiarnia AVION została zniszczona na wskutek działań wojennych już w 1939 roku. Jednak w latach dziewięćdziesiątych grupa artystów z Renatą Putzlacher i Jaromirem Nohavicą na czele przywróciła jej wspomnienie jako obiektu ważnego w historii Cieszyna. W 2010 roku doczekała się ponownego otwarcia w swojej pierwotnej lokalizacji - jako Czytelnia i Kawiarnia AVION/NOIVA.

Książka Renaty Putzlacher to opowieść nie tylko o tej niezwykłej kawiarni, ale także obraz miasta na granicy dwóch państw i języków, wspomnienie o przodkach i poszukiwanie własnej tożsamości. "Moja książka poświęcona jest korzeniom, sprawom śląskim i polskim, a także literaturze i środkowoeuropejskim kawiarniom" - deklaruje Renata Putzlacher, poetka, autorka opowiadań, sztuk i adaptacji teatralnych, publicystka i tłumaczka, która od lat dzieli swój czas między Czeski Cieszyn a Brno.

W 2014 roku opublikowana zostanie czeska wersja książki "W kawiarni AVION, której nie ma" .

Nagroda Zielona Gąska 2013, którą honorowani są autorzy piszący dla dzieci, przypadła Marcinowi Szczygielskiemu za "Czarownicę piętro niżej" (Wydawnictwo Bajka). "Autor opisał perypetie ośmiolatków, dodał trochę magii, przygód i tą smaczną opowieścią trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Książkę Marcina Szczygielskiego dopełniają fantastyczne rysunki Magdy Wosik, które pojawiają się na końcu każdego rozdziału a są kwintesencją wydarzeń tej zwyczajnej-niezwyczajnej opowieści. (...) Tak więc pojawiła się książka przywracająca dorosłym wspomnienia a dzieciom podpowiadająca z czułością i humorem o możliwościach ich fantazji" - napisano w uzasadnieniu decyzji jury.

W tym roku nagroda Srebrny Kałamarz została przyznana po raz ósmy. Pierwszą laureatką w roku 2008 była Lidia Amejko, pozostali laureaci to: Wojciech Widłak (2009), Tomasz Lem (2010), Robert Makłowicz (2011), Jacek Cygan (2012) i Helena Massalska-Kołaczkowska (2013).

W roku 2010 Kapituła Nagrody postanowiła - obok Srebrnego Kałamarza - przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci. Dotychczas otrzymali ją Małgorzata Strzałkowska (2010), Jan Karp (2011), Kasia Klich (2012) i Grzegorz Kasdepke (2013). W kapitule nagrody zasiadają Teresa Drozda - dziennikarka; Lidia Gierwiałło - pisarka; Jacek Cygan - poeta; Piotr Dobrołęcki - Magazyn Literacki Książki, Jerzy Derfel - kompozytor oraz prezes fundacji Piotr Siła. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)