Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ławrow i Sikorski podpiszą "mapę drogową" stosunków rosyjsko-polskich

0
Podziel się:

#
dochodzi szersza wypowiedź rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego
#

bEslYFIl

# dochodzi szersza wypowiedź rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego #

17.12. Moskwa (PAP) - Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski Siergiej Ławrow i Radosław Sikorski podpiszą w czwartek w Warszawie oświadczenie "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich", swoistą "mapę drogową" prowadzącą do podniesienia jakości stosunków dwustronnych.

Poinformowało o tym we wtorek MSZ Federacji Rosyjskiej, anonsując czwartkową roboczą wizytę Ławrowa w Warszawie. MSZ FR przekazało, że ministrowie będą przewodniczyć posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

bEslYFIn

Według rosyjskiego MSZ podpisane zostanie też wspólne oświadczenie dotyczące Roku Rosji w Polsce i Polski w Rosji planowanego na 2015 rok.

MSZ Rosji zaznaczyło, że "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich" to pierwszy taki dokument między Rosją i Polską. "Uważamy go za +mapę drogową+ wspólnej pracy ukierunkowanej na podniesienie w perspektywie średnioterminowej dwustronnych kontaktów na nowy, jakościowo wyższy poziom" - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych.

MSZ FR przekazało, że uczestnicy posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej szczegółowo przeanalizują stan relacji dwustronnych, a także nakreślą konkretne kroki zmierzające do ich dalszego rozwoju w kluczowych dziedzinach; przedyskutowane zostaną również aktualne problemy międzynarodowe oraz kwestie umocnienia bezpieczeństwa i współpracy na kontynencie europejskim.

Rosyjskie MSZ podało, że wśród omawianych tematów będą m.in. "kroki zmierzające do rozszerzenia innowacyjnych i infrastrukturalnych projektów, kontaktów między firmami małego i średniego biznesu oraz współpracy między organizacjami przedsiębiorców z obu krajów".

bEslYFIt

"Strona rosyjska nie zamierza uchylać się od poruszania trudnych tematów, w tym kwestii tworzenia reżimu największego uprzywilejowania dla wzajemnych inwestycji i zapewnienia rosyjskim operatorom gospodarczym niedyskryminacyjnych warunków pracy na polskim rynku" - poinformowało MSZ Rosji.

Resort spraw zagranicznych FR podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Rosji w Europie Środkowej i Wschodniej; w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku dwustronne obroty handlowe osiągnęły wartość 20 mld dolarów.

W ubiegłą środę, 11 grudnia, wizytę Ławrowa w Polsce zapowiedział już rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. Od źródła zbliżonego do polskiej dyplomacji PAP dowiedziała się wówczas, że rozmowy ministrów - poza problemami stosunków polsko-rosyjskich - dotyczyć będą też sytuacji na Ukrainie.

"Program na lata 2014-2020 w relacjach polsko-rosyjskich", który - wyjaśnił w miniony piątek w rozmowie z PAP Wojciechowski - jest spisem priorytetów i kierunków współpracy między naszymi krajami do 2020 roku.

bEslYFIu

Jak poinformował, zaplanowano także spotkanie w cztery oczy obu ministrów spraw zagranicznych - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa. Odbędą się też rozmowy delegacji oraz obrady grup roboczych. Ponadto wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotka się ze specjalnym przedstawicielem prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaiłem Szwydkojem.

"Ta rozmowa będzie miała związek z przygotowaniami do roku Polski w Rosji i roku Rosji w Polsce, który będziemy obchodzić w 2015 roku. Rezultaty spotkania zostaną przedstawione na obradach plenarnych" - zaznaczył rzecznik resortu spraw zagranicznych.

Podczas obrad ma być także przedstawiona kompleksowa ocena funkcjonowania Małego Ruchu Granicznego z obwodem królewieckim, który po stronie rosyjskiej obejmuje cały obwód królewiecki, a po stronie polskiej większą część woj. warmińsko-mazurskiego oraz Trójmiasto.

Jak powiedział rzecznik MSZ, będą też zaprezentowane wyniki - zleconych przez MSZ - badań opinii społecznej przeprowadzonych na obszarze Polski i obwodu królewieckiego o funkcjonowaniu MRG.

bEslYFIv

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ agy/ eaw/ mow/

bEslYFIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)