Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: niektóre kraje Zachodu wypaczają ustalenia w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył we wtorek
część krajów Zachodu o próbę wypaczenia porozumienia zawartego w sobotę w Genewie. Dotyczy ono
zasad transformacji politycznej w Syrii.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył we wtorek część krajów Zachodu o próbę wypaczenia porozumienia zawartego w sobotę w Genewie. Dotyczy ono zasad transformacji politycznej w Syrii.

"Niestety niektórzy przedstawiciele opozycji syryjskiej zaczęli mówić, że porozumienie z Genewy jest dla nich nie do przyjęcia i jednocześnie niektórzy zachodni uczestnicy spotkania w Genewie zaczęli w publicznych deklaracjach wypaczać kompromis, który zawarliśmy" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Poinformował też, że Rosja nie będzie uczestniczyć w spotkaniu Grupy Przyjaciół Syrii w Paryżu w piątek, ponieważ po spotkaniu w Genewie taki format nie jest konieczny. Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius potwierdził, że Rosja nie wyśle swojej delegacji na konferencję.

Według Ławrowa "nie ma sensu interpretowanie" sobotnich ustaleń, ponieważ "dokładnie odpowiadają one zapisom końcowego komunikatu i tego trzeba się trzymać". Minister nie wymienił zachodnich krajów, do których się odnosił.

Ławrow oświadczył też, że genewski kompromis jest "ważnym krokiem (...) na drodze do rozwiązania tego problemu (Syrii) w sposób pokojowy i uniknięcia użycia siły militarnej przez którąkolwiek ze stron".

Poinformował także, że delegacja syryjskiej opozycji jest spodziewana w Moskwie w przyszłym tygodniu, a nie w tym, jak początkowo przewidywano.

Nieco wcześniej rzecznik międzynarodowego wysłannika do Syrii Kofiego Annana, Ahmad Fawzi, twierdził, że międzynarodowe spotkanie w Genewie doprowadziło do zmiany stanowiska Rosji i Chin.

W sobotę przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także Turcji i Ligi Arabskiej doszli do porozumienia w sprawie zasad transformacji w Syrii, gdzie trwająca od marca 2011 roku rewolta przeciwko reżimowi Baszara el-Asada przerodziła się w konflikt zbrojny.

Już po spotkaniu tzw. grupy działania uczestnicy rozmów przedstawiali odmienne interpretacje porozumienia. Według USA toruje ono drogę do epoki postasadowskiej, podczas gdy Rosja i Chiny podkreślały, że to sami Syryjczycy muszą decydować o swej przyszłości. Syryjska opozycja krytykowała fakt, że w nowych władzach będą mogli zasiadać funkcjonariusze obecnego reżimu. (PAP)

ksaj/ ap/

11759030 11759238

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)