Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow o stosunkach Rosji z Unią Europejską

0
Podziel się:

Jako "nieprzyzwoite" i "szkodzące współpracy między Federacją Rosyjską i Unią
Europejską" określił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow "odwlekanie
przez UE podpisania umowy z Rosją o ruchu bezwizowym".

Jako "nieprzyzwoite" i "szkodzące współpracy między Federacją Rosyjską i Unią Europejską" określił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow "odwlekanie przez UE podpisania umowy z Rosją o ruchu bezwizowym".

Szef MSZ oświadczył też, że niektóre regulacje prawne przyjmowane przez Unię Europejską szkodzą interesom gospodarczym Rosji, a jako przykład wymienił tzw. trzeci pakiet energetyczny o liberalizacji rynku gazu i energii elektrycznej w UE.

Ławrow uczynił to na spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Biznesu Europejskiego (AEB) w Moskwie. Skupia ono przedstawicieli ponad 600 firm z Unii Europejskiej obecnych na rynku Federacji Rosyjskiej.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji, "obawy, że zniesienie wiz może doprowadzić do wzrostu nielegalnej migracji i przestępczości, nie mają żadnych podstaw". "FR i UE nie stanowią dla siebie wzajemnie zagrożenia migracyjnego" - podkreślił.

Ławrow przypomniał, że "do niedawna ruch bezwizowy obowiązywał w kontaktach między Rosją a wieloma krajami Europy Środkowej i Wschodniej". "Doświadczenie podpowiada, że potrzebna jest tylko wola polityczna" - oznajmił.

Mówiąc o trzecim pakiecie energetycznym, minister ocenił, że jego regulacje "szkodzą inwestycjom rosyjskim w sektor energetyczny krajów Unii Europejskiej, a także utrudnią - i to poważnie - takie inwestycje w przyszłości".

Ławrow nie rozwinął tej myśli. Wiadomo jednak, że Rosji nie podoba się m.in. tzw. zasada TPA (Third Party Access), gwarantująca wszystkim uczestnikom rynku równy dostęp do infrastruktury przesyłowej, w tym gazociągów tranzytowych.

Strona rosyjska sprzeciwia się objęciu zasadą TPA gazociągu Jamał-Europa, którym gaz z Rosji przez Białoruś i Polskę płynie do Niemiec. Zabiega również o wyłączenie spod jej rygorów projektowanego Gazociągu Południowego (South Stream). W wypadku Gazociągu Północnego (Nord Stream) uzyskała już taki przywilej.

Szef MSZ Rosji ocenił jednak, że stosunki jego kraju z UE układają się pomyślnie. "Dialog obejmuje praktycznie wszystkie sfery, w tym prawa człowieka" - powiedział.

Ławrow wyraził zadowolenie z przebiegu negocjacji w sprawie nowej umowy między Rosją i Unią Europejską, która zastąpi porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA). Poinformował, że ich 11. tura odbędzie się w październiku w Brukseli.

Przekazał też, że na początku grudnia - również w Brukseli - zbierze się kolejny szczyt UE-Rosja oraz że na luty 2011 roku zaplanowano spotkanie Komisji Europejskiej z rządem Rosji.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)