Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: OBWE może zastąpić rosyjskie siły pokojowe w Mołdawii

0
Podziel się:

TASS) - Rosja, Mołdawia i
Naddniestrze uzgodniły, że działające w regionie konfliktu
związanego z Naddniestrzem rosyjskie siły pokojowe mogą zostać
zastąpione misją pod egidą OBWE - poinformował w środę minister
spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

TASS) - Rosja, Mołdawia i Naddniestrze uzgodniły, że działające w regionie konfliktu związanego z Naddniestrzem rosyjskie siły pokojowe mogą zostać zastąpione misją pod egidą OBWE - poinformował w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Minister powiedział to dziennikarzom relacjonując przeprowadzone tego dnia rozmowy prezydenta Rosji Dmitrija Mieddwiediewa, prezydenta Mołdawii Vladimira Voronina i przywódcy separatystycznego Naddniestrza Igora Smirnowa, którzy podpisali wspólną deklarację w Barwisze - podmoskiewskiej rezydencji prezydenta Rosji.

"Strony podpisały wspólne oświadczenie, w którym zaznaczyły stabilizującą rolę obecnej operacji sił pokojowych w Naddniestrzu i ustaliły, że byłoby celowe przekształcenie jej w nową misję pod egidą OBWE po uregulowaniu (konfliktu)" - powiedział Ławrow.

Zamieszkane głównie przez ludność rosyjskojęzyczną 780-tysięczne Naddniestrze dokonało secesji w roku 1992 w obawie przed zjednoczeniem Mołdawii z Rumunią. Doszło wówczas do konfliktu zbrojnego między siłami Naddniestrza a policją mołdawską, który przerwały dopiero wojska rosyjskie.

Od tego czasu, formalnie pozostając w składzie Mołdawii, region Naddniestrza jest od niej całkowicie niezależny. Rosja utrzymuje tam kontyngent wojskowy, liczący około 1500 żołnierzy.

Władze separatystycznego regionu chciałyby, aby Moskwa uznała jego niepodległość. Rosja tego nie czyni, choć wspiera Naddniestrze. Separatystycznej republiki nie uznaje żadne państwo.

Agencja Reutera pisze, że Rosji bardzo zależy na uregulowaniu konfliktu szczególnie po ubiegłorocznej wojnie z Gruzją, gdy reputacja Moskwy jako uczciwego mediatora ucierpiała.

Agencja ITAR-TASS zwraca uwagę, że od roku 1992, gdy w Naddniestrzu rozmieszczono siły pokojowe, nie zginął ani jeden człowiek.

W roku 1999 w Stambule na szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Rosja zapowiedziała wycofanie do roku 2002 pozostających w Naddniestrzu rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Nie spełniła tej obietnicy. (PAP)

mmp/ ap/

2711 3136 3254 3226 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)