Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ławrow: Rosja złożyła Syrii ofertę ws. kontroli nad bronią chemiczną

0
Podziel się

TASS) - Rosja wzywa Syrię, by zgodziła się na objęcie broni chemicznej
kontrolą międzynarodową, jeśli pozwoli to uniknąć ataku na Syrię; Moskwa przekazała MSZ Syrii
ofertę w tej sprawie i liczy na szybką odpowiedź - powiedział w poniedziałek szef MSZ Siergiej
Ławrow.

bErjZdWZ

TASS) - Rosja wzywa Syrię, by zgodziła się na objęcie broni chemicznej kontrolą międzynarodową, jeśli pozwoli to uniknąć ataku na Syrię; Moskwa przekazała MSZ Syrii ofertę w tej sprawie i liczy na szybką odpowiedź - powiedział w poniedziałek szef MSZ Siergiej Ławrow.

"Wzywamy władze Syrii, by nie tylko zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń chemiczna została następnie zniszczona, ale także do tego, by przyłączyły się w pełni do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" - oświadczył Ławrow.

"Przekazaliśmy już naszą propozycję (szefowi MSZ Syrii) Walidowi el-Mualimowi i liczymy na szybką i pozytywną odpowiedź" - dodał. Wyraził nadzieję, że ta odpowiedź pozwoli uniknąć ataku na Syrię.

bErjZdXb

Zastrzegł, że nie wie, czy Syria zgodzi się na kontrolę międzynarodową, ale jeśli ustanowienie kontroli pozwoli uniknąć ataku na Syrię, to Rosja "bezzwłocznie włącza się do pracy z Damaszkiem".

O tym niespodziewanym, jak pisze agencja Associated Press, kroku ze strony Rosji jej szef dyplomacji powiadomił kilka godzin po wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego ws. Syrii. Kerry powiedział, że prezydent Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną.

Zastrzegł przy tym, że syryjski prezydent nie jest gotów na takie rozwiązanie. Departament Stanu bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada. Ławrow rozmawiał w poniedziałek z Mualimem w Moskwie. Po rozmowach obaj szefowie dyplomacji oświadczyli, że eksperci ONZ powinni przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ swoje ustalenia dotyczące użycia w Syrii broni chemicznej.

Mualim zapewnił, że Damaszek jest gotów wykorzystać wszystkie kanały, by przekonać Stany Zjednoczone, iż nie stał za atakiem chemicznym z 21 sierpnia, o który obwinia go Waszyngton. Dodał, że Syria jest gotowa "w pełni współpracować z Rosją, by usunąć wszelkie preteksty do agresji".

bErjZdXh

Jak przypomina AP, media pisały wcześniej, że prezydent Rosji Władimir Putin miał podczas szczytu G20 w ubiegłym tygodniu zabiegać o porozumienie, które zakładałoby przekazanie przez Asada kontroli nad bronią chemiczną.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się planowanym przez USA atakom na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie przez reżim Asada, jak twierdzą Amerykanie, broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku i śmierć ponad 1400 osób.

W trwającym już 2,5 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi. (PAP)

awl/ mc/

bErjZdXi

14542786 arch.

bErjZdXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)