Notowania

lech wałęsa
03.03.2010 16:40

Lech Wałęsa honorowym obywatelem Darłowa

Lech Wałęsa został w środę honorowym obywatelem Darłowa (Zachodniopomorskie). Uchwałę, której pomysłodawcą był burmistrz Arkadiusz Klimowicz, poparło 13 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lech Wałęsa został w środę honorowym obywatelem Darłowa (Zachodniopomorskie). Uchwałę, której pomysłodawcą był burmistrz Arkadiusz Klimowicz, poparło 13 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

W uzasadnieniu uchwały napisano, m.in. że "Lech Wałęsa jest, spośród żyjących, najbardziej znanym Polakiem na świecie". "Jest symbolem odzyskania po półwieczu niepodległości i demokracji przez Polskę i inne kraje, które znalazły się pod sowiecką dominacją. Przyznanie Panu Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Darłowa będzie wyrazem naszej wdzięczności za jego wkład w odzyskanie przez Polaków, w tym darłowiaków, wolności i niepodległości" - głosi uchwała.

Na razie nie wiadomo, kiedy pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność", laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r. i prezydent RP w latach 1990 - 1995, obierze akt nadania honorowego obywatelstwa. Prawdopodobnie stanie się to latem. Rzecznik darłowskiego ratusza Leszek Walkiewicz powiedział w środę PAP, że data i szczegóły wizyty w Darłowie są jeszcze ustalane.

Władze miasta chciałyby połączyć uroczystość z odsłonięciem pamiątkowej tablicy z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność."

Lech Wałęsa jest czwartym honorowym obywatelem Darłowa. Tytuł ten miasto przyznało wcześniej prymasowi Józefowi Glempowi (1995), wiceministrowi środowiska Stanisławowi Gawłowskiemu, który w latach 80. był tutejszym radnym, a potem zastępcą burmistrza (2008) i pisarzowi Markowi Krajewskiemu, którego żona jest rodowitą darłowianką (2008).

Lech Wałęsą jest już honorowym obywatelem kilku polskich miast, m.in. Brzegu Dolnego, Kościerzyny, Mielca, Mławy, Poznania, Sopotu, Szczecina, Warszawy i Zielonej Góry.(PAP)

sibi/ par/ jbr/

Tagi: lech wałęsa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz