Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leczenie rannej dziewczynki z Afganistanu przebiega pomyślnie

0
Podziel się:

Leczenie siedmioletniej dziewczynki z Afganistanu w 10. Wojskowym Szpitalu
Klinicznym w Bydgoszczy przebiega pomyślnie. Złamana wskutek postrzelenia kość nogi zrosła się,
dziecko czeka jeszcze rehabilitacja.

Leczenie siedmioletniej dziewczynki z Afganistanu w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy przebiega pomyślnie. Złamana wskutek postrzelenia kość nogi zrosła się, dziecko czeka jeszcze rehabilitacja.

"Złamana kość zrosła się. Z nogi zdjęto już zewnętrzny stabilizator w formie metalowego rusztowania, który powodował unieruchomienie odłamów kostnych. Zarka przez długi czas nie chodziła, występują przykurcze szczególnie w stawie kolanowym, ale też w stawie biodrowym. Trzeba roztrenować zgięcia w stawach, aby dziecko jak najszybciej mogło chodzić. Jak zacznie chodzić, to rehabilitacja w sposób naturalny będzie postępować. Rehabilitacja dzieci przebiega szybciej niż u dorosłych" - powiedział w czwartek PAP komendant szpitala płk dr Krzysztof Kasprzak.

Lekarze przewiduję, że najbardziej intensywny etap rehabilitacji potrwa do końca lutego, chociaż proces przywracania sprawności będzie musiał potrwać dłużej.

Zarka od kilku tygodni uczestniczy w zajęciach szkoły, funkcjonującej na oddziale pediatrycznym wojskowego szpitala. Nie ma problemów w kontaktach z polskimi dziećmi, uczy się m.in. języka polskiego i pasztuńskiego. Czytać i pisać w języku ojczystym uczy dziewczynkę zatrudniony przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych tłumacz, który towarzyszy jej od początku pobytu w szpitala.

Zarka została ranna pod koniec września ub. roku w strzelaninie między afgańską policją i talibami. W ciężkim stanie przetransportowano ją śmigłowcem ewakuacji medycznej do polskiego szpitala polowego w Ghazni, gdzie przeszła operację ratującą życie. Do szpitala w Bydgoszczy trafiła 9 listopada.

Początkowo sądzono, że nerw kulszowy został przerwany i będzie konieczne jego odtworzenie z wykorzystaniem innych nerwów dziewczynki. Jednak po specjalistycznych badaniach okazało się, że ciągłość anatomiczna nerwu nie została przerwana i nie potrzeba przeprowadzać operacji. W związku z tym zastosowano zabiegi wspomagające regenerację nerwu kulszowego - nagrzewanie, magnetyzer i elektrostymulację nerwu strzałkowego i piszczelowego, będących odgałęzieniami nerwu kulszowego.

Przez cały czas pobytu w szpitalu dziewczynce towarzyszy jej ojciec. (PAP)

rau/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)