Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze chcą, by prezydent zajął się reformą służby zdrowia

0
Podziel się:

Związkowcy napisali list do Bronisław Komorowskiego.

Lekarze chcą, by prezydent zajął się reformą służby zdrowia
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaapelował o to w liście przesłanym do Bronisława Komorowskiego.

Jak podkreśla przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, prośba związkowców spowodowana zapowiadaną przez rząd jesienną _ ofensywą ustawodawczą _w zakresie reformy lecznictwa.

W ocenie związkowców, jest ona jedynie zabiegiem propagandowym i nie przyniesie oczekiwanej poprawy._ - Do takiej oceny upoważnia nas fakt, że w przygotowanych ustawach nie ma nawet próby zmierzenia się z podstawową przyczyną kryzysu lecznictwa, jaką jest głęboka nierównowaga między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na świadczenia zdrowotne i zakresem tych świadczeń gwarantowanym przez państwo _ - uzasadnia Bukiel.

_ - To przez tę nierównowagę NFZ zaniża wycenę świadczeń i limituje je, zakłady opieki zdrowotnej nie mogą ze sobą normalnie konkurować, pacjenci cierpią lub umierają w kolejkach do leczenia, szerzy się szara strefa, szpitale zadłużają się, a przekształcenie SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego traci sens. Jeśli rząd chce faktycznie naprawić służbę zdrowia, powinien przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: jak zrównoważyć ilość pieniędzy publicznych przeznaczonych na lecznictwo z zakresem świadczeń gwarantowanych? _ - dodaje szef OZZL.

Wczoraj związkowcy wysłali pismo w tej sprawie do szefa doradców premiera Michała Boniego. Boni informował, że do początku października do Sejmu trafi 10-12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Raporty Money.pl
*Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? * Wydatki na leczenie ) Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 miliardów złotych. Publiczna służba zdrowia będzie kosztować - zgodnie z planowanym budżetem N )FZ - przeszło 53 miliardy. Kolejne 30 miliardów wydamy już z własnych kieszeni.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby ) zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)