Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze negocjują warunki pracy; pielęgniarki protestują

0
Podziel się:

W kilku szpitalach Świętokrzyskiego i
Małopolski w piątek wstrzymano przyjmowanie pacjentów. Ze szpitala
w Sieradzu z pracy odeszło 37 lekarzy. Dyrekcja zapewnia, że
pacjenci mają opiekę. Nie będzie ewakuacji szpitala Akademii
Medycznej w Gdańsku.

W kilku szpitalach Świętokrzyskiego i Małopolski w piątek wstrzymano przyjmowanie pacjentów. Ze szpitala w Sieradzu z pracy odeszło 37 lekarzy. Dyrekcja zapewnia, że pacjenci mają opiekę. Nie będzie ewakuacji szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku.

Lekarze ze szpitala w Słupsku porozumieli się w piątek z dyrekcją. Zakończył się też strajk pielęgniarek ze szpitala w Chełmie (Lubelskie). Dyrekcja i komitet strajkowy zawarli porozumienie gwarantujące siostrom 30 proc. podwyżki.

W Przemyślu kolejny dzień strajkowały pielęgniarki - zarząd woj. podkarpackiego przyjął dymisję dyrektora tamtejszej lecznicy.

Rektor gdańskiej Akademii Medycznej Roman Kaliszan zapewnił po spotkaniu z ministrem zdrowia Ewą Kopacz, że nie dojdzie do ewakuacji pacjentów szpitala akademickiego, którego konto w tym tygodniu zajął komornik. Zapewniła o tym również rzeczniczka ministerstwa zdrowia Ewa Gwiazdowicz.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie (Małopolskie) wstrzymał przyjęcia pacjentów na dwóch oddziałach. Spowodowało to zerwanie przez medyków porozumienia wynegocjowanego z dyrekcją. Przyjęcia wstrzymano na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Z powodu braku lekarzy wstrzymano przyjęcia pacjentów na oddział dziecięcy i OIOM szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) oraz na oddziały pulmonologiczne w Wojewódzkim Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Czerwonej Górze.

W szpitalu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu (Łódzkie) z pracy odeszło 37 lekarzy (1/4 z wszystkich zatrudnionych), którym minął termin złożonych wcześniej wypowiedzeń. Dyrekcja zapewnia jednak, że pacjenci mają opiekę.

Bez porozumienia zakończyły się rozmowy lekarzy z dyrekcją stołecznego Szpitala Praskiego. Lekarze w lutym mogą przestać przychodzić na dodatkowe dyżury.

Rzeczniczka warszawskiego szpitala przy ul. Banacha Anna Sukmanowska poinformowała, że pomimo braku porozumienia lekarzy z tamtejszej neurochirurgii z dyrekcją, klinika pracuje normalnie.

Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu (Podkarpackie) kolejny raz odeszły od łóżek pacjentów. W piątym dniu strajku przerwały pracę na siedem godzin. Protest zostanie zawieszony na czas weekendu, w poniedziałek będzie kontynuowany. W piątek zarząd województwa przyjął dymisję dyrektora przemyskiego szpitala, Adama Balickiego. Dyrektor złożył rezygnację ze stanowiska w czwartek. Wypowiedzenia złożyli także jego zastępcy ds. lecznictwa i finansowych.

Na Podkarpaciu zagrożenie strajkiem jest także w szpitalu w Krośnie i w Stalowej Woli.

Z kolei lekarze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku (Pomorskie) porozumieli się z dyrekcją. Będą zarabiać od 30 do 45 proc. więcej niż do tej pory.

Osiągniętym w piątek porozumieniem z lekarzami zaniepokojone są pielęgniarki, które 18 stycznia wynegocjowały z dyrekcją szpitala podwyżkę w wysokości 500 zł brutto. Podwyżkę pielęgniarki miały przyjąć pod warunkiem, że płace lekarzy nie wzrosną więcej niż o 35 proc. Teraz siostry zapowiadają powtórne negocjacje.(PAP)

pro/ bno/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)